Prognoza pogody na weekend. Powrót gorącego powietrza i upałów. W niedzielę możliwe burze

Opublikowano 23 lipca 2021 o godz. 20:34

Zgodnie z przewidywaniami modeli numerycznych dotyczących prognoz pogody na weekend, wchodzimy ponownie w okres wysokich temperatur, a miejscami także upałów. W wyniku przemian w polu barycznym zmieni się cyrkulacja mas powietrza oraz jej generalny charakter.

Aktualna stabilizacja w pogodzie jest uzależniona od pola wysokiego ciśnienia związanego z wyżem. W jego obrębie wędrują na ogół stabilne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W wyniku tego w ostatnich dniach notowaliśmy przyjemne temperatury i brak opadów deszczu przy umiarkowanym poziomie zachmurzenia. Na okres weekendu sytuacja synoptyczna obierze jednak inny obraz. Związane to będzie z migracją wyżu na wschód i rozwojem nowego ośrodka niżowego, który na piątkowe popołudnie znajdował się nad Francją i obecny jest on w tej części Europy nadal:

Sytuacja synoptyczna na piątkowe popołudnie

Na okres weekendu główna strefa wyżowa będzie wyraźnie odsuwała się na wschód, zaś na zachodzie obserwowane będzie dalszy rozrastanie się strefy niżowej wraz z układem aktywnych frontów atmosferycznych. Do niedzieli w obszarze zatoki niskiego ciśnienia znajdzie się z pewnością zachodnia połowa Polski, natomiast wschód pozostanie w ujęciu pola wyżu znad Rosji.

Spodziewana sytuacja synoptyczna w niedzielę

Przedstawiona powyżej, klasyczna zmiana w polu barycznym oznacza dla nas ocieplenie. W tego typu sytuacjach po wschodniej części niżu dochodzi do silniejszego gradientu ciśnienia i nasilonego przepływu wiatru w dolnej i środkowej troposferze. W efekcie tego masy powietrza zalegające na południu, są transportowane w kierunku północnym, a więc w tym przypadku nad Polskę. Widać to bardzo dobrze po prognozie modelu ICON-EU, który wskazuje wkroczenie gorącego sektora od południa Europy w niedzielę

Gorąca i słoneczna sobota

W sobotę w całym kraju przewidywana jest stabilna pogoda z zachmurzeniem małym i miejscami umiarkowanym. Modele numerycznie nie przewidują rozwoju opadów deszczu z racji, że wciąż pozostaniemy w strefie wyżu barycznego. Cyrkulacja mas powietrza ulegnie jednak zmianie i odczujemy to wyraźnie na termometrach. Na zachodzie Polski popołudniu temperatury powietrza osiągać będą poziom 27°C/29°C, tuż poniżej granicy upału. Niewykluczone jednak że przy samej granicy zachodniej pojawią się lokalne przypadki 30°C. W pozostałych regionach ujrzymy przeważnie 25°C/28°C

Poziom zachmurzenia oraz opady wg modelu UM (sobota, 13:00). Spodziewane temperatury powietrza na godzinę 16:00

Niedziela z upałami i możliwymi burzami

W niedzielę najwyższe temperatury powietrza przesuną się w kierunku południowo-wschodniej, wschodniej i północnej części kraju. Tutaj przewidywany jest upał i możliwość występowania temperatur do 31°C, przy ogólnym zakresie temperatur w granicach 27°C/30°C. Niższe wartości temperatury w drugiej części dnia odnotowane będą w zachodniej i południowo zachodniej części kraju z racji możliwego rozwoju konwekcji i burz (na Dolnym Śląsku do około 25°C) . W te regiony napływać ma chwiejna i wilgotna masa powietrza, przy czym obszar możliwego rozwoju zjawisk jest na ten moment dosyć szeroki, a same burze będą raczej lokalne. Zachmurzenie w kraju ma być małe, ale w drugiej części dnia będzie wzrastało do umiarkowanego i miejscami dużego.

Prognozowane temperatury w niedzielę – 16:00

Rozwój burz w zależności od modelu numerycznego prognozowany jest w regionach południowo-zachodnich, zachodnich i częściowo północnych. Zjawiska będą powstawały przede wszystkim w obszarach większego nagromadzenia wilgoci i występowania zbieżności wiatru. W tej chwili głównym zagrożeniem na trasie potencjalnych burz mogą być ulewne opady deszczu o akumulacji do 40 mm. Oprócz burz, przelotne opady deszczu wystąpią prawdopodobnie także na północy i w centrum, zaś wieczorem i nocą także na południu.

Rozwój zjawisk burzowych nad Polską (obszary różowe) wg modelu Swiss HD (16:00, 20:00, 21:00)

Aktualna prognoza występowania zjawisk burzowych wg IMGW – pierwszy poziom zagrożenia obowiązuje w tej chwili dla zachodniej połowy kraju

Grafiki: meteo.imgw.pl, meteologix.com, mapy.meteo.pl, windy.com, wxcharts.com