W strefie pofalowanego frontu – prognoza pogody na środę

Opublikowano 3 listopada 2020 o godz. 19:28

Zanim wkroczymy w stabilniejszy okres pogody, definiowany przez obecność pola wysokiego ciśnienia, wolnego od frontów atmosferycznych, środa przyniesie nam jeszcze kolejną porcję deszczu, choć opady będą miały natężenie słabe i umiarkowane i całkowita akumulacja będzie nieznaczna. Pogorszenie pogody wiązać będzie się z powoli odsuwającym się pofalowanym frontem, który prowadzić będzie strefę opadów ciągłych i wzrost zachmurzenia.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na środę – obszar Polski w zasięgu rozbudowującego się wyżu i odsuwającej się strefy frontu pofalowanego

http://knmi.nl

Spodziewany przebieg pogody przed południem

Z samego rana strefa przelotnych opadów wędrować będzie w pasie od południowego zachodu przez centrum po północy wschód. Opady deszczu o poranku wystąpią w pasie województw: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i częściowo warmińsko-mazurskie. Strefa będzie opuszczać te regiony dosyć szybko, rozbudowując się w kolejnych województwach położonych dalej na wschód. Ciągłe opady nie powinny dotrzeć przed południem jedynie nad Lubelszczyznę i Podkarpacie, choć lokalne będą już możliwe.

Spodziewany przebieg pogody po południu

Po południu strefa opadów będzie przemieszczać się w pasie od południa przez centrum po północy wschód, ze stałą trajektorią odsuwania dalej w kierunku wschodnim. Opady deszczu po południu wystąpią głównie w województwach: mazowieckie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie. Na krańce wschodnie Podkarpacia i Lubelszczyzny opady dotrą prawdopodobnie dopiero wieczorem.

Temperatury

Nad większością kraju temperatury na poziomie 8-11 stopni Celsjusza. Wyjątkowo cieplej będzie w strefie ciepłego wycinka, który prześlizgnie się przez Podkarpacie i południe Lubelszczyzny. W tych regionach temperatury kształtować będą się na poziomie 14-17 stopni Celsjusza.

https://meteomodel.pl