Mgły adwekcyjne w wielu regionach Polski – prognoza pogody na piątek

Opublikowano 5 listopada 2020 o godz. 19:01

Czwartkowa prognoza pogody sprawdziła się bardzo dobrze. W wielu regionach pojawiły się rozpogodzenia, zaś najwięcej pogodnego nieba odnotowano od centrum po wschód Polski. W piątek pogoda ulegnie jednak znacznemu pogorszeniu, choć nadal pozostaniemy w strefie oddziaływania silnego ośrodka wyżowego o nazwie ’Ramesh. Pogorszenie pogody nie będzie związane z opadami deszczu, a z występowaniem mgieł adwekcyjnych, które rozwijają się w wyniku spływu cieplejszych mas powietrza na wychłodzone położone w niższych warstwach.

Sytuacja synoptyczna na piątek – obszar Polski w zasięgu oddziaływania wyżu nad centralną Europą

http://www.met.fu-berlin.de

Prognoza pogody na piątek

W strefie A w ciągu dnia prognozowane jest występowanie niskich chmur stratus oraz mgieł ograniczających widoczność w trakcie jazdy. Najsilniejsze powinny być w regionach centralnych, północnych i północno-wschodnich. Możliwe będą także opady mżawki, dodatkowo pogarszające warunki na drogach. Na południu i południowym wschodzie występować będą głównie chmury stratus i miejscowe zamglenia, zaś od województwa lubuskiego przez dolnośląskie po opolskie możliwe będą częściowe rozpogodzenia. Być może obejmą one także pewne regiony województwa zachodniopomorskiego.

Najniższe temperatury odnotowane będą w południowo-wschodniej i południowej Polsce – średnio 7 stopni. Najcieplej w północno-zachodniej części kraju z temperaturami dochodzącymi do okolic 13 stopni. W skali kraju będą dominować jednak temperatury w zakresie 9-11 stopni.

Wiatr w ciągu dnia umiarkowany z kierunków zachodnich i o sile 30-45 km/h