Prognoza pogody na piątek. Pofalowany front z opadami deszczu

Opublikowano 22 października 2020 o godz. 19:09

W piątek przez obszar Polski wędrować będzie fragment pofalowanego frontu atmosferycznego, który kształtuje się między ośrodkiem wyżowym z południowej Europy, a potężną strefą niżową biegnącą znad Atlantyku w kierunku Europy północnej. Piątek w prognozach numerycznych zwiastuje więcej chmur oraz opady deszczu – na szczęście w niewielkich ilościach.

Sytuacja synoptyczna na piątek – obszar Polski w zasięgu strefy frontu pofalowanego z odcinkiem ciepłym i chłodnym

https://www.dwd.de

Prognoza na piątek – przelotne opady od południowego zachodu w kierunku centrum

Na piątek wyznaczono trzy strefy z różnymi typami pogody. Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w obszarze opisanym literą „A”

Strefa A

Od samego rana w wyznaczonym pasie narastać będzie zachmurzenie piętra średniego i niskiego. Przelotne opady możliwe są od rana na południowym zachodzie kraju (województwo dolnośląskie, lubuskie), rozrastając się w kierunku wschodnim nad regiony województwa łódzkiego i mazowieckiego. W przypadku tych dwóch województw opady powinny być lokalne i słabe. Niewykluczone, że strefa opadów będzie lekko przesunięta na północ, w wyniku czego pozostałe części województw nie ujętych w strefie A także mogą doświadczyć słabych opadów

Strefa B

Tutaj szanse na przejaśnienia możliwe będą głównie nad województwami nadmorskimi, ale także od województwa warmińsko-mazurskiego po północ podlaskiego. Im bliżej strefy B, tym zachmurzenie będzie narastać do całkowitego. Niewykluczone są słabe opady deszczu, co zostało podkreślone w opisie dla strefy A. Porywy wiatru w wyznaczonej strefie mogą osiągać 40-50 km/h.

Strefa C

Najwięcej rozpogodzeń prognozuje się od Małopolski po Podkarpacia. W pozostałych regionach zachmurzenie umiarkowane rosnące do dużego. Niewykluczone słabe opady w województwie opolskim oraz blisko granicy ze strefą A.

Temperatury w ciągu dnia wahać będą się od 13 do 16 stopni Celsjusza. Najcieplej w pasie od zachodu po centrum

https://meteomodel.pl/