Prognoza pogody – 28.03

Opublikowano 27 marca 2019 o godz. 19:47

Prognoza dotycząca środy sprawdziła się w stopniu zadowalającym. Przede wszystkim dobrze udało się oszacować obszary z największym zachmurzeniem, które w ciągu dnia rozrastało się nad całą zachodnią i północną Polską. Najwięcej słońca dostali mieszkańcy środkowo południowej, częściowo centralnej i południowo wschodniej części kraju.

Obraz satelitarny sat24 – dane z godziny 17:15

Prognoza pogody – 28.03

Czwartek będzie kontynuacją oddziaływania pokaźnych rozmiarów wyżu barycznego, który swoim zasięgiem przestrzennym obejmować będzie praktycznie obszar całej Europy, stanowiąc strefę nie do przejścia dla głębszych cyklonów znad wód Atlantyku. Niemniej jednak dokładniejsza analiza map synoptycznych wskazuje, że jutro stosunkowo blisko naszego kraju prześlizgnie się bardzo płytki, mezoskalowy niż baryczny, który w trakcie nadchodzącej nocy zrodzi się w okolicach Litwy, a następnie jutro będzie sunął wzdłuż Białorusi i dalej w kierunku Ukrainy. Bliska obecność omawianego niżu i wywołane tym pionowe ruchy wstępujące, będą przyczyną formowania się chmur kłębiasto-deszczowych przynoszących rozproszone, przelotne opady deszczu.

Prognozowane ciśnienie atmosferyczne w czwartek (godz 04:00) 

Opis mapki

Od rana zachmurzenie nad obszarem Polski na dużym poziomie z rozproszonymi, przelotnymi opadami deszczu nad większością województw (wyjątkiem będą prawdopodobnie województwa na północnym zachodzie). Opady te do południa będą szybko przemieszczać się w kierunku województw południowych wykazując się jednocześnie tendencją do zanikania i ograniczając się głównie do pasa od województwa dolnośląskiego po podkarpackie. Po południu nad większością kraju stopniowo zaczną pojawiać się przejaśnienia, a słabe opady deszczu będą możliwe jeszcze nad obszarami podgórskimi oraz od województwa lubuskiego po dolnośląskie. Największy poziom zachmurzenia utrzyma się prawdopodobnie wzdłuż zachodnich województw (głównie zachodnie części od woj. zachodniopomorskiego po dolnośląskie). Temperatury ponownie wyrównane mieszczące się na ogół w przedziale 7-10 stopni Celsjusza.

Uwagi:

Dla jaśniejszego zobrazowania jutrzejszej sytuacji. Poniżej znajduje się grafika przedstawiająca spodziewany poziom zachmurzenia piętra niskiego na godzinę 12Z – dane modelu AROME.

Źródła grafik: sat24.com, windy.com, meteomodel.pl