Prognoza na wtorek. Duże zróżnicowanie temperatur nad Polską

Opublikowano 26 października 2020 o godz. 18:19

We wtorek obszar Polski znajdować będzie się w strefie obniżonego ciśnienia wchodzącej w budowę zatoki niżowej. Dodatkowo nad obszarem Polski znajdzie się chłodny front atmosferyczny, który oddzielać będzie sektor ciepły od chłodniejszego. W prognozach numerycznych front przyniesie także wzrost zachmurzenia oraz przelotne opady deszczu o natężeniu słabym.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na wtorek – obszar Polski w zasięgu zatoki i frontu chłodnego ze zróżnicowaniem temperaturowym między wschodem a zachodem

https://www.dwd.de

Wysoka różnica temperatur

Front będzie przebiegał od południa przez centrum po północ kraju, dzieląc prawie idealnie nasz kraj na dwie strefy termiczne. Na wschód od frontu spodziewamy się wysokich temperatur spodziewamy się nawet 16-17 stopni Celsjusza z możliwym osiągnięciem poziomu aż 18-20 stopni od Małopolski po Podkarpacie! Zupełnie inny wariant pogody prognozowany jest na zachód od frontu, gdzie temperatury osiągać będą 10-12 stopni, a na Dolnym Śląsku nawet poniżej 10 stopni.

Spodziewane temperatury powietrza we wtorek nad Polską

https://meteologix.com

Front chłodny i opady deszczu

Na wtorek wyznaczono dwie główne strefy: A i B

Strefa A

W pasie od południowego zachodu w kierunku północy prognozowane jest duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu wędrujące od Dolnego Śląska w kierunku Pomorza. Natężenie opadów będzie słabe przy prawie zerowym wietrze. Zachmurzenie i przelotne opady występować będą cały dzień.

Strefa B

W strefie tej prognozuje się bardzo duże rozpogodzenia dochodzące w niektórych fragmentach strefy do całkowicie bezchmurnego nieba. Najwięcej rozpogodzeń pojawi się od Małopolski po Podkarpacie, sukcesywnie przemieszczając się nad województwo świętokrzyskie i lubelskie oraz południe Mazowsza.

Na wschód i zachód od strefy prawdopodobnie wędrować będzie zachmurzenie piętra niskiego i średniego. Przejaśnienia możliwe będą częściowo na południu oraz na północnym wschodzie Polski.