Prognoza na środę. Lokalne burze na wschodzie, deszcz na południowym zachodzie i duże różnice temperatur

Opublikowano 23 czerwca 2020 o godz. 22:16

Dzisiaj nad południowo wschodnią część kraju sięgnie fragment aktywniej zbieżności wiatru wraz z wycinkiem zatoki niżowej znad Morza Czarnego. Szczególnie nad obszar Lubelszczyzny, a ponadto południe Mazowsza i lokalnie wschodnie krańce ziemi łódzkiej, napłynie więcej wilgotniejszego i chwiejniejszego powietrza, które może zainicjować rozwój popołudniowych burz

Sytuacja synoptyczna na dziś – fragment zbieżności wiatru nad wschodnią częścią kraju

Opady deszczu przewidywane są dzisiaj szczególnie w regionach południowo zachodnich i częściowo centralnych, choć przelotnie i słabo może padać w całym pasie południowym. Deszcz od rana pojawiać będzie się zwłaszcza od ziemi łódzkiej po południową i centralną Wielkopolskę, zaś do południa i po południu głównie w obszarach województwa dolnośląskiego i opolskiego. Na mapach widać także jak po południu formować mogą się potencjalne ośrodki burzowe szczególnie w pasie od Lubelszczyzny po południe Mazowsza. Burze w tych obszarach mogą przynosić głównie intensywne opady deszczu z akumulacjami do 20-30 mm. Wraz z przemieszczaniem się zbieżności dalej na zachód, niewielka szansa na wyładowania będzie miała miejsce także nad centralną częścią ziemi łódzkiej. Generalnie dzisiaj najwięcej deszczu pojawi się w pasie od Lubelszczyzny przez południe Mazowsza, ziemię łódzką, południe Wielkopolski aż po Dolny Śląsk i lokalnie Opolszczyznę. Słabe i lokalne opady mogą pojawić się od Podkarpacia po Śląsk, zahaczając także o ziemię świętokrzyską.

Prognoza opadów deszczu od godzin przedpołudniowych (11:00) do wieczora (20:00)- model UM

Największe prawdopodobieństwo wyładowań doziemnych na godziny popołudniowe ujęto w grubszej czarnej linii – pewny jest obszar Lubelszczyzny.

Dziś czeka nas ponadto wysokie i nietypowe zróżnicowanie temperatur. Na północnym wschodzie temperatury dzisiaj wzrosną aż do 27-28 stopni Celsjusza. Ciepło będzie wzdłuż całego pasma północnego (23-26 stopni).  Im bardziej na południe, tym temperatury będą spadać do 15-18 stopni.

Grafiki: meteo.pl, metemodel.pl, dwd.de