Prognoza na wtorek – tendencja ocieplenia i brak opadów

Opublikowano 19 października 2020 o godz. 18:59

Nad Europą postępuje zmiana sytuacji synoptycznej, która zaowocować ma ociepleniem oraz mniejszą ilością opadów deszczu. Temperatury w Polsce w ubiegłym tygodniu miały problem z przekraczaniem poziomu 10 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach bariera ta będzie bardzo wyraźnie przełamana. Aktualna prognoza zwłaszcza modelu ECMWF daje szanse na nadejście temperatur sięgających nawet 20 stopni już w najbliższy czwartek.

Prognoza sytuacji synoptycznej na poniedziałek. Obszar Polski w zasięgu klina wyżowego

https://www.windy.com

Stabilna pogoda we wtorek

Przed południem

Poranek oraz częściowo przedpołudnie przyniesie więcej chmur na północy, częściowo na zachodzie w centrum i na wschodzie (strefa A). Od województwa łódzkiego po mazowieckie możliwe mgły. Opadów deszczu się nie przewiduje. Pogodniej będzie na południu kraju (strefa B), gdzie zachmurzenie będzie umiarkowane, a miejscami bardzo małe. Także i tutaj nie przewiduje się opadów deszczu, natomiast w Sudetach zacznie szybko narastać prędkość wiatru w porywach do 80 km/h.

Po południu

W drugiej części dnia stabilna pogoda prognozowana jest wciąż na terenie całego kraju. Zmniejszy się także ilość chmur. Na niebie występować będą głównie chmury piętra średniego i wysokiego. Temperatury na południu kraju wzrosną do 12-13 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie. Tutaj od 7 do 10 stopni. W pozostałych regionach średnio 11 stopni Celsjusza.