Prognoza na środę – umiarkowanie ciepło, symboliczne opady i silny wiatr na północnym wschodzie

Opublikowano 21 lipca 2020 o godz. 22:51

W środę obszar Polski pozostanie pod wpływem umacniającego się pola wysokiego ciśnienia związanego z rozbudowującym się układem barycznym ’Albrecht’ z głównym centrum nad obszarem Niemiec. Praktycznie obszar całego kraju będzie w zasięgu wyżu i płynącej w nim stabilnej masy powietrza, co w teorii zagwarantuje nam w pełni spokojną pogodę. Stan faktyczny niewiele będzie się różnił od teoretycznego. Na północny wschód od Polski znajdować będzie się głęboki niż baryczny, zaś jego zatoka swoimi krańcami przybliży się nad obszary województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. To w tych regionach pojawi się nieco bardziej zmienna pogoda.

Spodziewane ciśnienie atmosferyczne nad Polską na godzinę 09:00 UTC (11:00) – widoczne zwiększone zróżnicowanie w wartości ciśnienia (hPa) między południowym zachodem, a północnym wschodem kraju

W związku ze zwiększoną różnicą ciśnień i bliską obecnością skraju zatoki niżowej, miejscami pojawią się dziś silniejsze porywy wiatru i lokalne komórki z przelotnymi opadami deszczu. Największa aktywność tych zjawisk pojawi się na północnym wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego i w północnej części podlaskiego (strefa A). Tutaj głównie po południu przejdzie kilka komórek konwekcyjnych podczas których porywy wiatru osiągnąć mogą 50-60 km/h, zaś w pojedynczym przypadku nawet 70 km/h. Bardzo lokalnie pokropić może w godzinach popołudniowych także od województwa zachodniopomorskiego w kierunku kujawsko-pomorskiego (strefa B). Komórki jeśli w ogóle powstaną, będą słabe i chwilowe. Poza strefą „A”, ale nadal w północnej Polsce wiatr będzie osiągał 40 km/h. W pozostałych regionach od rana do wieczora pełen spokój w pogodzie z małym/umiarkowanym zachmurzeniem.

Jedynie w województwach nadmorskich temperatury mogą spaść do 17-18 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach temperatury będą osiągać wartości od 20 do 25 stopni Celsjusza. Najwyższe wskazania pojawią się na południowym zachodzie w województwie dolnośląskim (24/25 stopni) i na południowym wschodzie w obszarze Podkarpacia (24/25 stopni).

Grafiki: meteomodel.pl, meteo.pl