Stabilizująca się pogoda ze wzrostem ciśnienia – prognoza na czwartek.

Opublikowano 14 października 2020 o godz. 19:40

W czwartek nad obszarem Polski wciąż obecny będzie układ niżowy „Gisela”, przez którego pogoda szczególnie na południu kraju nabrała dużego dynamizmu. Wysokie sumy opadowe w konsekwencji przyniosły wylanie rzek zwłaszcza od Dolnego Śląska po Małopolskę. Mimo, że ośrodek niżowy nadal pozostanie nad naszym krajem, jego aktywność będzie zdecydowanie słabsza niż wczoraj. W ciągu dnia oczekujmy raczej przelotnych opadów deszczu, a miejscami także większych rozpogodzeń.

Centrum niżu odsuwające się od Polski w kierunku wschodnim, widoczne na mapach ciśnienia atmosferycznego

http://www.meteo.pl/

Jesienna szaruga na północnym zachodzie, szanse na przejaśnienia w pozostałej części kraju

Na czwartek wyznaczono orientacyjnie trzy strefy z różnym typem pogody.

Strefa A

W ciągu dnia najwięcej chmur koncentrować będzie się w województwach nadmorskich, a także nad Wielkopolską, w Lubuskiem i w kujawsko-pomorskim (częściowo). W tych regionach, a zwłaszcza od Pomorza zachodniego po środkowe, pojawi się przelotny deszcz. Nad samym wybrzeżem wciąż możliwe silniejsze porywy wiatru do 70 km/h.

Strefa B

Przed południem jak i po południu prognozuje się w wyznaczonym obszarze przechodzenie komórek generujących deszcz o natężeniu umiarkowanym, punktowo silniejszym. Komórki nie będą miały jednostajnie określonego kierunku przemieszczania się, gdyż będą rozwijać wewnątrz oczka niżu.

Strefa C

Pogoda w tej strefie będzie na ogół dosyć stabilna. Słabe i lokalne opady możliwe są głównie na południowym zachodzie. W wąskim pasie od centrum po północny wschód możliwe większe rozpogodzenia.

W całym kraju temperatury dosyć wyrównane na poziomie 8-12 stopni Celsjusza

https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-model-icon-eu-mapy/