Prognoza na czwartek – powrót upałów nad Polskę!

Opublikowano 5 sierpnia 2020 o godz. 19:10

W czwartek obszar Polski dostanie się całościowo pod wpływ rozbudowującego się układu wyżowego z centrum nad Litwą. Do kraju rozpocznie się transport gorących mas powietrza szczególnie w obszary południowo wschodnie i częściowo zachodnie. Masa powietrza będzie na ogół sucha, a tylko miejscami wystąpią wilgotniejsze warstwy powietrza. Może to nie wystarczyć by rozwinęły się zjawiska burzowe w większej ilości.

Od rana największy poziom zachmurzenie występować będzie na południowym zachodzie kraju w obszarze województw: dolnośląskie, opolskie, a także częściowo łódzkie (zachodnia część) i wielkopolskie (południowa część). W pozostałych regionach zachmurzenie małe lub niebo całkowicie wolne od chmur (północna Polska). Po południu sytuacja nie ulegnie zasadniczej zmianie. Bardzo małe szanse na pojawienie się burz występować będzie od północy Lubelszczyzny w kierunku południa Mazowsza, ziemi łódzkiej po Opolszczyznę – obszar zaznaczony orientacyjnie czarną przerywaną linią. Najpewniej rozwiną się jedynie słabe i lokalne opady w górach oraz na pograniczu Lubelszczyzny z Mazowszem oraz być może w paśmie górskim od Śląska po Opolszczyznę.

Popołudniowe temperatury najwyższe wartości osiągną na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i w Świętokrzyskiem. Tutaj osiągać mogą one 29-30 stopni. Największa szansa na pojawienie się „trzydziestki” tyczy się regionów Podkarpacia. Na południu Dolnego Śląska 21-23 stopnie, zaś w pozostałych regionach kraju 24-28 stopni z najwyższymi wskazaniami od woj. lubuskiego po zachodniopomorskie.

Zoom na obszar Podkarpacia

Obrazek w tle: meteomodel.pl

Grafiki: meteologix.com