Prognoza na czwartek – kontynuacja stabilnej pogody w polu wysokiego ciśnienia

Opublikowano 22 lipca 2020 o godz. 17:28

Czwartek to kolejny dzień oddziaływania układu wysokiego ciśnienia nad Polską. Podobnie jak w środę dominować będzie stabilna pogoda z symbolicznymi i lokalnymi opadami deszczu. Temperatury utrzymają się na umiarkowanym poziomie zapewniając komfort termiczny. Wszystko za sprawą zalegania stabilnej i ciepłej masy powietrza o cechach polarnych-morskich.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na czwartek – obszar Polski w zasięgu pola podwyższonego ciśnienia związanego z wyżowym układem barycznym Albrecht

W ciągu dnia poza południową częścią kraju przetaczać będą się niegroźne chmury cu/cb. Z rana jak i przed południem słabe i bardzo lokalne opady deszczu pojawić mogą się w obszarze województw: lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie. Po południu w wyniku rozwoju słabej konwekcji lokalnie pokropić może od województwa łódzkiego w kierunku mazowieckiego i lubelskiego, a ponadto w pasie północnym. Temperatury w skali kraju będą mocno wyrównane, zaś średnia dla kraju wg modelu GFS wynieść ma 19,5 stopni Celsjusza (na godzinę 12). Najwyższe wskazania dochodzące do 23/24 stopni ponownie będą miały miejsce w południowej części Polski.

Generalnie opady będą na tyle incydentalne, że śmiało można wskazać na dominację stabilnej pogody z małym/umiarkowanym zachmurzeniem.

Lokalne burze w górach

Nieznaczna szansa na wystąpienie lokalnych wyładowań panować będzie w godzinach popołudniowych od Tatr po Bieszczady. Mając jednak na uwadze zbliżającą się rocznicę tragicznej w skutkach burzy z 22 sierpnia 2019 roku nad Tatrami, warto mieć świadomość scenariusza rozwoju jednej lub dwóch burz w strefie „A” zwłaszcza w wyższych partiach górskich. Zjawiska jeśli się rozwiną, to w postaci kilku wyładowań z przelotnymi opadami. To właśnie wyładowania mogą być głównym zagrożeniem na otwartych szlakach.

Co prawda model ICM wskazuje na możliwość pojawienia się bardzo lokalnych wyładowań także w centralnej i wschodniej części kraju podczas przechodzenia słabych komórek, to jednak prawdopodobieństwo wystąpienia tego scenariusza jest bardzo niskie.

Grafika w tle: modelzentralle.de