Prognoz występowania zjawisk burzowych nad Polską – 06.05.21

Opublikowano 6 maja 2021 o godz. 06:48

Prognoza burz – 06.05.21

Możliwość rozwoju słabych i lokalnych burz obejmuje większość kraju z większym prawdopodobieństwem na zachodzie i północy

W czwartek obszar Polski znajdować będzie się w strefie zatoki niżowej związanej z ośrodkami niskiego ciśnienia nad północną częścią Europy. W ciągu dnia do kraju dopływać będzie niezbyt ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego o równowadze chwiejnej, w środowisku której rozwiną się głównie przelotne opady deszczu, a w mniejszym stopniu zjawiska burzowe.

Szanse na rozwój większej ilości zjawisk burzowych będą dzisiaj ograniczone przez dosyć słabe warunki termodynamiczne. Możliwe jednak, że w trybie mocno rozproszonym, pojawią się lokalne wyładowania doziemne w różnych częściach kraju. Burze przez cały dzień jeśli się rozwiną, będą utrzymywały charakter mocno lokalny. Nieco większa szansa na rozwój zjawisk burzowych może przypaść w pasie od zachodu w kierunku północy. Tutaj przechodzić mogą nieco większe pasma konwekcyjne z opadami deszczu i silniejszymi porywami wiatru raczej do 75 km/h. Na trasie pozostałych, potencjalnych komórek burzowych także mogą pojawić się silniejsze porywy wiatru. Nie przewiduje się zagrożenia od strony nadmiernych opadów atmosferycznych. Szansa na rozwój burz trwać będzie przez popołudnie, zaś wieczorem powinna wygasnąć.

Fot: Piotr Bil.