Preludium przed ochłodzeniem – weekendowa prognoza pogody

Opublikowano 27 marca 2020 o godz. 13:56

W nawiązaniu do wczorajszego wpisu opublikowanego na facebookowej wersji bloga, pora nieco rozszerzyć informacje o nadchodzącym kolejnym spływie powietrza arktycznego wgłąb Europy, który w dalszej perspektywie będzie zwiastunem niezbyt ciepłego początku kwietnia..

Aktualna sytuacja synoptyczna nad Europą

W krajach południowej Europy rozwijają się niewielkie ośrodki niżowe przynoszące opady deszczu i miejscowe zjawiska burzowe. Na dalekiej północy (kraje skandynawskie) głębiej zaczynają sięgać fragmenty zatok niżowych związanych z głęboko rozwiniętymi cyklonami znad kręgu polarnego. Między tymi strefami obserwujemy nieprzerwaną strefę oddziaływania układów wysokiego ciśnienia. Ciągnie się ona od północnego Atlantyku przez kraje Europy zachodniej i dalej na wschód aż wgłąb Rosji. W opisywanej strefie znajduje się obecnie nasz kraj. Powietrze ulega stopniowemu ogrzewaniu się, skutkując wzrostem temperatur nad Polską w zakresie 10-15 stopni Celsjusza (najcieplej od regionów środkowo południowych po centrum)

Grafiki: obecny rozkład ciśnienia atmosferycznego nad Europą wraz z orientacyjnie wyznaczonym, dominującym kierunkiem cyrkulacji powietrza (grafika lewa), temperatury nad Polską (dane z godziny 13:00)

Przerwanie wału wyżowego, wymuszenie północnej cyrkulacji powietrza

W trakcie nadchodzących kilkunastu godzin wyż znajdujący się nad Rosją zacznie odsuwać się wgłąb w kierunku wschodnim, ustępując miejsca stale rozrastającemu się ośrodkowi wyżowemu nad Atlantykiem. Ten systematycznie się umacniając zbliży się jednocześnie do Europy. Już jutro poziom ciśnienia w nim panujący ma przekroczyć pułap aż 1050 hPa, co jest wartością bardzo wysoką (jak na tego typu układy baryczne). Niemiecki instytut meteorologiczny przypisał mu już odpowiednią nazwę, gdyż układ ten odegra bardzo dużą rolę w kształtowaniu się pogody w nadchodzących dniach

Osłabienie wału wyżowego w 24 godzinnym wymiarze czasowym

Prognozowana sytuacja synoptyczna na jutro – układ wyżowy Keywan

Nie bez powodu zaznaczono tutaj jutrzejsze położenie frontu chłodnego, gdyż jego wędrówka skierowana będzie wprost do kraju. To, co jest jednak najbardziej kluczowe będzie odbywać się w tylnej części frontu, a mianowicie adwekcja powietrza arktycznego – nieprzyjemnie chłodnego powietrza arktycznego.. Zmierzające ochłodzenie wywołane północną cyrkulacją powietrza bardzo dobrze widoczne jest na mapie temperatury powietrza z poziomu 1500 m. Widać zimny sektor masy arktycznej stopniowo rozlewający się wgłąb Europy

Lewa grafika z dodatkowymi objaśnieniami ukazuje nurkowanie zimnego powietrza wgłąb Europy jutro na godzinę 18UTC, natomiast grafika po prawej dalszą propagację chłodu w niedzielę na godzinę 12UTC.

Zanim dojdzie faktycznie do kolejnego ochłodzenia sobota przyniesie nam kolejny wystrzał temperatur znacznie powyżej 10 stopni Celsjusza. Niska wilgotność powietrza zagwarantuje nam małą ilość chmur, a temperatury będą kształtować się na poziomie 13-15 stopni Celsjusza z maksymalnymi wartościami 16-17 stopni na zachodzie Polski.

Spodziewane temperatury powietrza jutro na godzinę 12 / Procentowe zachmurzenie chmurami piętra niskiego na godzinę 12

 

W niedzielę opisywany wyżej front chłodny zacznie wkraczać bezpośrednio nad obszar Polski. Na trasie jego wędrówki zaczną pojawiać się przelotne opady deszczu, zaś w tylnej części frontu także lokalne. Front będzie przemieszczał się w ciągu dnia z północnego zachodu na południowy wschód. Ciepło wciąż pozostanie w południowo wschodniej części kraju, jednak regiony będące po drugiej stronie frontu odczują znaczny skok w dół w wartościach temperatur. Nocą ostatecznie zimne powietrze rozleje się także i na południowym wschodzie Polski. Szczególnie na pomorzu w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek pojawią się miejscami intensywne opady śniegu.

Podczas gdy na południowym wschodzie Polski (Lubelszczyzna, Podkarpacie..) wciąż mają utrzymywać się temperatury rzędu 12-14 stopni, tak w centrum, na północy jak i w innych regionach będzie to tylko 1-4 stopnie, a miejscami nawet 0 stopni!

Spodziewany kontrast temperatur powietrza w niedzielę na godzinę 12Z oraz rodzaj opadów w ciągu dnia na godzinę 15, 18, 23.

Dane graficzne: meteomodel.pl, kachelmanwetter.de, wxcharts.com, wetterpattershaft.de, vojvodinameteo.rs,