Pożegnanie roku 2019 – prognoza pogody na Sylwestra

Opublikowano 30 grudnia 2019 o godz. 20:17

W ostatni dzień roku nad obszarem Polski prognozuje się przejście umiarkowanie aktywnej strefy chłodnego frontu atmosferycznego ze zróżnicowanym rodzajem opadów atmosferycznych (deszcz, opady mieszane, śnieg, deszcz marznący). Ze względu na duże zróżnicowanie ciśnienia atmosferycznego nad Polską oraz wędrówkę frontu, wystąpi dodatkowo silny wiatr północno zachodni/zachodni. Pomimo adwekcji zimnego powietrza arktycznego w tylnej części frontu, temperatury zarówno w ciągu dnia jak i w nocy nad większością kraju z wysokim prawdopodobieństwem pozostaną na poziomie dodatnim.

Spodziewana sytuacja synoptyczna – 31.12

Znajdujący się nad zachodnią Europą silny układ wysokiego ciśnienia stanowić będzie strefę blokady dla cyrkulacji znad Oceanu Atlantyckiego, blokując wejście ośrodków niskiego ciśnienia wgłąb kontynentu. Na wschód od strefy wysokiego ciśnienia stacjonować będzie potężnych rozmiarów cyklon z rozbudowaną zatoką niżową. Terytorium Polski będzie niejako polem starcia pomiędzy granicznymi fragmentami wyżu, a zatoki niżowej. Taki układ ośrodków będzie sprzyjał zaciąganiu zimnych cząstek powietrza znad obszarów Skandynawii, a także uaktywnieniu silnych porywów wiatru.

Adwekcja zimnego powietrza widoczna na mapie temperatury z poziomu 1500 m (na godzinę 10:00)

Ze wspomnianym wyżej ośrodkiem niskiego ciśnienia stacjonującym nad Rosją związane będą układy frontów atmosferycznych. Pierwszy z nich będzie przemieszczał się już jutro od rana, opuszczając granice Polski południowej już po południu. Za nim podążać będzie kolejny fragment wtórnego frontu chłodnego, który będzie ocierał się o granice wschodnie w godzinach wieczornych i nocnych. Jest to dużo bardziej zrozumiałe po przeanalizowanie dwuklatkowej animacji poniżej.

Spodziewana sytuacja synoptyczna jutro na godzinę 12UTC i 00UTC

Przebieg pogody nad Polską

Już od samego rana strefa frontu chłodnego wkroczyć ma nad województwa północne przynosząc opady deszczu, w tym także opady mieszane (deszcz+śnieg). Pas opadowy będzie rozciągał się od północnego zachodu po północny wschód.

Prognoza ułożenia opadów deszczu i deszczu ze śniegiem – wtorek godzina 06:00

Na podstawie prognoz modelu numerycznego UMPL już 3 godziny później front chłodny przemieści się dużo bardziej wgłąb kraju rozciągając się od południowego zachodu, przez centrum po północny wschód. Jak widać szerokość strefy opadowej będzie niewielka, przez co opady przechodzące przez poszczególne województwa nie będą trwały długo. Na Podlasiu rozkład temperaturowy w dolnej troposferze sprzyjać będzie występowaniu opadów ciężkiego, mokrego śniegu!

Prognoza ułożenia opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu – wtorek godzina 09:00

Do południa dynamicznie przemieszczający się front znajdzie się już na południowym wschodzie kraju. W zaledwie ~6 godzin przemieści się on z północy na południe kraju. Opady śniegu przewidywane są na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Opady mieszane mogą wystąpić w województwach: świętokrzyskie, małopolskie, śląskie. Za główną linią frontu w chłodnym powietrzu będą rozwijać się kolejne opady deszczu na północnym wschodzie kraju (wpływ drugiego frontu chłodnego).

Prognoza ułożenia opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu – wtorek godzina 12:00

Pod koniec dnia główny front odsunie się poza granice naszego kraju. Na jego tyłach wciąż będą pojawiać się przelotne opady deszczu, jednak u dużo mniejszym zasięgu i intensywności. Te występować będą głównie w Polsce południowo wschodniej. Rozpogodzenia zaczną pojawiać się w województwach nadmorskich, zaś w pozostałych regionach utrzyma się zachmurzenie typu niskiego. Opady śniegu utrzymywać będą się głównie w regionach górskich.

Prognoza ułożenia opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu – wtorek godzina 16:00

Wieczorem okresowo umacniające się opady deszczu wciąż przewidywane są dla obszarów południowo wschodnich, zaś w górach opady śniegu nie ustaną aż do późnych godzin nocnych. Do północy opady deszczu na nizinach prawdopodobne ustaną już całkowicie lub będą występować jako bardzo słabe, zanikające mżawki.

Prognoza ułożenia opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu – wtorek godzina 20:00

W ciągu dnia przewidywane są silne porywy wiatru osiągające 50-60 km/h (lokalnie nawet 70) nad większością kraju. Najsilniej powieje w województwach nadmorskich. W wieczór sylwestrowy będzie on słabł i ograniczał się przede wszystkim do wschodnich regionów (porywy do 50 km/h). W pozostałych regionach 30-40 km/h. W ciągu dnia temperatury będą kształtować się na poziomie 2-4 stopni Celsjusza (wzdłuż wybrzeża okolice 6), spadając do poziomu 0-2 w godzinach wieczornych. W górach naturalnie temperatury ujemne.

Prognoza porywów wiatru na godzinę 13:00 i 22:00

Prognoza temperatur na godzinę 12:00 i 22:00

Dane: kachelmanwetter.de, windy.com, mapy.meteo.pl, dwd.de