Powrót wiosny w nadchodzącym tygodniu!

Opublikowano 12 kwietnia 2019 o godz. 18:07

Pogodą w trakcie kończącego się tygodnia zawładnęły istotnie wychłodzone i wilgotne masy powietrza o cechach arktycznych, które przyczyniły się i wciąż przyczyniają się do występowania dokuczliwego chłodu i przymrozków w porach nocnych. Dodatkowo w ciągu dnia mamy małą ilość słońca, a w południowej części Polski także opady mieszane. Za długotrwałe załamanie pogody odpowiada stacjonarny wyż skandynawski, o czym wielokrotnie już wspomniano w ciągu minionych dni. W trakcie weekendu oraz z początkiem przyszłego tygodnia (poniedziałek-wtorek) nad Polską utrzyma się jeszcze cyrkulacja powietrza z północnego wschódu, kontynuując spływ chłodniejszych mas powietrza. Wciąż będziemy doświadczać stosunkowo niskich jak na kwiecień temperatur, choć w niedzielę wyczekujmy większych rozpogodzeń i słonecznych chwil zwłaszcza na północy, częściowo wschodzie i w centrum kraju.

Prognoza zachmurzenia nad Polską [%] w niedzielę na godzinę 14 czasu lokalnego – dane modelu ICON-EU [1]

 

Chłodny i deszczowy początek tygodnia

Bieżące prognozy modeli numerycznych wskazują, że początek tygodnia może rozpocząć się co prawda jeszcze z niskimi temperaturami, ale w poniedziałek nad Polskę nadciągnąć ma fragment suchszego sektora powietrza, co daje szansę na dużo mniejszy poziom zachmurzenia w ciągu dnia. Niestety kilkanaście godzin później należy oczekiwać systematycznego wzrostu zachmurzenia aż  do wystąpienia opadów deszczu, a wywołane to będzie nasuwającym się frontem od wschodniej części Europy. Sam front związany będzie z zanikającym niżem barycznym z nad obszarów Ukrainy.

Prognoza pokrycia chmur wraz z ułożeniem opadów, ich rodzajem i natężeniem we wtorek na godzinę 12UTC- model ICON-EU [2]

Przełomowa środa, wysokie temperatury – powrót wiosny

Najciekawsze w analizie map prognostycznych jest to, że wałkowany od kilku dni wyż z nad Skandynawii w żadnym wypadku nie osłabnie, lecz będzie miał tendencję do jeszcze większej rozbudowy w kierunku południowej Europy oraz na wschód w kierunku Rosji. Kolejną kwestią jest to, że silna blokada wyżowa najprawdopodobniej zagwarantuje nam zaniechanie opadów deszczu. Cyrkulacja napływu mas powietrza zacznie obierać kierunek wschodni z lekką składową z południowego wschodu, zaś do Polski już w nocy z wtorku na środę rozpocznie się transport cieplejszych mas powietrza o stopniowo spadającym poziomie wilgotności. Temperatury w błyskawicznym tempie zaczną piąć się do góry, osiągając wstępnie od środy do końca przyszłego tygodnia poziomy nawet 18-20 stopni Celsjusza!

Prognoza temperatury dla obszaru Polski – model ECMWF [1]

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

[1] http://kachelmannwetter.com

[2] http://wxcharts.eu