Powrót masy czarnomorskiej, powrót aktywnych burz!

Opublikowano 15 czerwca 2020 o godz. 19:27

We wtorek do Polski prognozowany jest powrót napływu powietrza o równowadze wilgotno chwiejnej. Wszystko za sprawą coraz lepszych warunków do kolejnego już transportu ciepłej, a przede wszystkim bardzo wilgotnej masy znad południowo wschodnich obszarów Europy. Choć jutrzejsze wskazania parametru CAPE i jego zasięg w skali kraju będą niewielkie, tak w kolejnych dniach wilgoć rozleje się nad znaczną część kraju, a zwłaszcza na wschodzie. Patrząc ściślej na wtorkowe warunki, nad Bałkanami coraz bardziej będziemy obserwować umacniając się strefę obniżonego ciśnienia atmosferycznego, która będzie wtłaczać niestabilne masy powietrza w kierunku północno zachodnim – czyli wprost nad obszary Polski.

Jednakże jutro warunki do rozwoju burz ograniczą się do obszaru Lubelszczyzny i Podkarpacia, a zwłaszcza ich wschodnich obszarów. Energia CAPE będzie osiągać niskie wartości (raczej poniżej 1000 J/kg), co nie będzie sprzyjać masowemu rozwojowi burz. Jednakże i przy takich wartościach zjawiska mogą być aktywne, a lokalnie nawet groźne. Obszar o największej szansy na burze biegnąć będzie jutro od południowo wschodniej części Lubelszczyzny przez wschód i południe Podkarpacia.

Tutaj możliwe będą pojedyncze komórki i niewielkie mini-klastry wielokomórkowe z silnymi opadami deszczu. Akumulacja opadów może wynieść od 20 do 30 mm, a grad nie powinien przekraczać 2,5 cm w średnicy. Przy warunkach bardzo słabego przepływu wiatru i niewielkiej chwiejności zagrożenie wiatrem nie będzie wysokie (porywy do 60 km/h). Z drugiej zaś strony powolne przemieszczanie się burz, a miejscami nawet ich stacjonarny charakter może być przyczyną ulewnych opadów deszczu z lokalnymi zalaniami. Burze w wyznaczonej strefie są prognozowane po południu i częściowo także wieczorem. Największe natężenie zjawisk wystąpi na Podkarpaciu. Poza pomarańczową linią lokalne komórki burzowe także mogą wystąpić (zwłaszcza na pozostałych regionach Podkarpacia), ale bardziej lokalnie niż przy obszarach przygranicznych.

 

Od Małopolski przez ziemię świętokrzyską, Mazowsze po Podlasie jutro przebiegać będzie dodatkowo front ciepły z zachmurzeniem i lokalnymi opadami deszczu. Stąd też temperatury w tym pasie będą osiągać 15-20 stopni, zaś w pozostałych regionach od 23 od nawet 27/28.

Źródła grafik: mapy.meteo.pl, meteologix.com, vojvodinameteo.rs, meteomodel.pl