Poniedziałkowy początek długotrwałego ochłodzenia

Opublikowano 7 kwietnia 2019 o godz. 20:21

Poniedziałek będzie ostatnim dniem kończącym długi okres z oddziaływaniem wysokich temperatur. Nieuniknione ochłodzenie rozpocznie się już jutro, choć dotknie ono początkowo tylko północną część Polski. Na pozostałym obszarze jeszcze wiosennie z wysokimi temperaturami. Warto zaplanować sobie wolny czas na świeżym i ciepłym powietrzu, gdyż powrót ocieplenia może nie nastąpić szybko.

Prognoza pogody – 08.04

Nad terenem Polski w dalszym ciągu oddziaływać będzie pole jednolitego, obniżonego ciśnienia. W ciągu dnia z nad wód Bałtyku wedrze się nieaktywny front chłodny, który będzie wyznaczał granicę styku dwóch skrajnych mas powietrza. Do końca dnia północna część kraju znajdzie się w jego tylnej części, w strefie zimnego powietrza o cechach arktycznych.

Opis mapki

Z rana płaty chmur niskich możliwe są nad obszarem południowo wschodniej części Polski oraz lokalnie na wybrzeżu. W pozostałych regionach dużo słońca. Do południa obserwować będzie się stopniowy wzrost chmur wzdłuż całej wschodniej i południowej części Polski, a także częściowo w centrum. Jeszcze przed południem za wyjątkiem północnej części kraju, temperatury poszybują nawet do 15-16 stopni Celsjusza. W godzinach popołudniowych powstałe zachmurzenie utrzyma się, zaś nad północną część kraju wkroczy front chłodny powiązany z niżem z nad zatoki Fińskiej. Nie będzie on aktywny, a jedynie przyniesie wzrost zachmurzenia i możliwe symboliczne opady deszczu o charakterze mocno lokalnym. Po południu poza pasem wybrzeża temperatury będą osiągały poziom 16-18 stopni Celsjusza, a nad województwem wielkopolskim, lubuskim i miejscami dolnośląskim nawet 20 stopni. Najchłodniej w północnych częściach od województwa zachodniopomorskiego po warmińsko mazurskie. Tutaj popołudniowe temperatury gwałtownie spadną do okolic 8-9 stopni, zaś na środkowym Pomorzu i wzdłuż wybrzeża do zaledwie 4-5 stopni. Ze względu na prognozowany wzrost porywistości wiatru w tych regionach nawet do 50-70 km/h, odczucie chłodu wzrośnie bardzo wyraźnie.

Uwagi:

1.Niebieską linią oznaczono symbolicznie ułożenie frontu chłodnego na godziny popołudniowe.