Poniedziałek z konwekcją w strumieniu chłodnego powietrza. Miejscami pojawią się opady śniegu i lokalne burze

Opublikowano 25 kwietnia 2021 o godz. 20:33

W poniedziałek obszar naszego kraju znajdować będzie się w strefie klina wysokiego ciśnienia związanego z rozległą strefą wyżową znad Grendlandii i Islandii. Do kraju wciąż spływać będzie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego-morskiego jak i polarnego-morskiego, która przyczyni się do niskich temperatur w ciągu dnia, a także rozwoju konwekcji z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej, a miejscami samego śniegu. Nie wyklucza się wyładowań doziemnych na trasie komórek, choć będą to zjawiska bardziej lokalne.

Strumień chłodnych mas spływających nad obszar Polski

Chłodny początek tygodnia

Temperatury w ciągu dnia będą kształtować się na ogół w przedziale poniżej 10°C. Wg prognoz GFS jedynie na zachodzie kraju możliwy będzie wzrost do 9°C, natomiast w pozostałych regionach na ogół od 6°C do 8°C. Na krańcach północno-wschodnich może być od 4°C do 5°C.

Maksymalna temperatura powietrza w okresie 14:00 – 17:00 nad Polską – model GFS

Kolejny dzień z konwekcją. Lokalnie pojawić mogą się burze

W poniedziałek rozwój komórek konwekcyjnych będzie miał miejsce praktycznie nad większością kraju. Mniejszego natężenia należy oczekiwać na południu, południowym zachodzie i częściowo północy. Na trasie licznie rozwijających się chmur cumulus i cumulonimbus będziemy mieli różnorodność opadów. Na północnym wschodzie możliwe będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Dodatkowo mogą pojawić się intensywniejsze opady krupy śnieżnej. Lokalnie opady śniegu i deszczu ze śniegiem mogą pojawić się w centrum oraz na wschodzie. Wieczorem liczebność komórek będzie szybko spadała.

Rozwój opadów w ciągu dnia wg modelu SwissHD. Animacja od godziny 10:00 do 20:00 ze skokiem co 02:00. Zielony – deszcz, pomarańczowy – deszcz ze śniegiem, niebieski – śnieg

Prognozowany rozwój popołudniowych komórek z opadami śniegu nad Polską północno-wschodnią. Model UMPL

Część z komórek może wygenerować wyładowania doziemne z racji obecności chwiejnej masy powietrza. Wyładowania pojawić mogą się głównie w północno wschodniej części kraju, przy czym będą to zjawiska lokalne. Na trasie potencjalnych burz dodatkowo wystąpić może wiatr do 70 km/h w porywach. Co ciekawe, burzom mogą towarzyszyć jednocześnie opady śniegu, co w pełni pozwala mówić o szansie na rozwój burz śnieżnych – o tej porze roku zjawiska już dosyć rzadkie.

Sygnalizacja rozwoju lokalnych zjawisk burzowych wg modelu ECMWF – punkty różu