Poniedziałek w wielu regionach przyniesie intensywne opady deszczu ☔️

Opublikowano 2 sierpnia 2020 o godz. 22:39

Dziś nad Polską znajdować będzie się bardzo aktywny, chłodny fragment pofalowanego frontu atmosferycznego, przebiegającego w strefie obniżonego ciśnienia. Jego bezpośrednia wędrówka nad Polską przyniesie mocno zróżnicowane warunki pogodowe w zależności od analizowanego regionu. Obecność strefy frontowej objawi się wielkoskalowymi opadami deszczu o charakterze ciągłym – intensywnym. Będą one oddziaływały praktycznie przez cały dzień przynosząc dużą kumulację sum opadowych.

Front ułożony będzie od południowo-zachodniej w kierunku środkowo-północnej części Polski i to w tych regionach oczekiwać należy najbardziej pochmurnej i deszczowej pogody. Na dziś wyznaczono więc dwie strefy z różnym przebiegiem pogody – A oraz B.

Opis do mapki znajduje się poniżej

Strefa A – pochmurno i deszczowo

W wyznaczonym orientacyjnie obszarze w ciągu dnia pojawi się najwięcej opadów deszczu, chmur i wyraźniejszego spadku temperatur. Przed południem deszcz obejmie głównie południowy zachód Polski tj. województwo dolnośląskie i opolskie, rozbudowując się do południa o województwo lubuskie i wielkopolskie. Opady bardzo szybko będą przemieszczać się w kierunku północno wschodnim i już po południu deszcz będzie występował w całej strefie A. Natężenie opadów może być miejscami silne, a ponadto w strefy opadowe mogą być wbudowane lokalne komórki burzowe, które punktowo mogą przynosić krótkotrwałe, ulewne opady deszczu. Wieczorem opady zaczną ustępować i stopniowo ograniczać się do obszarów północnych i centralnych (głównie łódzkie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie). W wytyczonym obszarze temperatury będą średnio osiągać 17 stopni.

Strefa B – wzrost zachmurzenia i wysokie temperatury

Na wschód od strefy opadowej orientacyjnie wyznaczono strefę B, w której to opadów będzie dużo mniej, a jeśli się pojawią to głównie po południu jako pasma o niezbyt dużym zasięgu wzdłuż krańców strefy A. Zachmurzenie będzie tutaj umiarkowane i duże. Wyjątek mogą stanowić regiony Lubelszczyzny i Podkarpacia, gdzie występować będą większe rozpogodzenia i chmury piętra wysokiego. W strefie B temperatury mogą osiągać nawet 28-29 stopni Celsjusza w przypadku pojawienia się większych rozpogodzeń szczególnie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Generalnie ten obszar kraju może liczyć na temperatury od 23 do 26 stopni (orientacyjnie).

Po południu w skrawku zachodnim obejmującym województwo lubuskie i mazowieckie wystąpią rozpogodzenia i tutaj temperatury mogą osiągnąć po południu 19-23 stopnie Celsjusza z okresowymi, przelotnymi opadami deszczu. Do końca dnia w strefie A spaść może miejscami nawet około 50 litrów na metr kwadratowy – tyczy się to szczególnie południowo zachodniej części Polski.