Polarnomorski podmuch ciepła ze wzrostem temperatur ponad 20°C! Szczegółowa prognoza pogody na niedzielę

Opublikowano 8 maja 2021 o godz. 19:10

Niedziela przyniesie dużo zmian w charakterze pogody, który w porównaniu do ostatnich dni zmieni się na wyraźnie cieplejszy – szczególnie uwzględniając kontynuację ocieplenia na początku nadchodzącego tygodnia. Zmiana cyrkulacji powietrza związana będzie z nasunięciem się głębokiego ośrodka niżowego znad Atlantyku nad Europę oraz rozwojowi obszaru wyżowego biegnącego od południowego wschodu po wschód kontynentu europejskiego. Między układami w niedzielę i w nadchodzących dniach wędrować będą ciepłe masy powietrza, skutkujące wzrostami temperatur powyżej 20°C

Sam dzień zapowiada się jako stabilny i w większości regionów słoneczny – jedynie na północy i północnym wschodzie z nieco większą ilością chmur.

Sytuacja synoptyczna w niedzielę – obszar Polski w zasięgu zatoki niżowej i obszaru wyżowego z przechodzeniem frontu ciepłego

Zachmurzenie i opady

W związku z prognozowaną wędrówką frontu ciepłego, nad krajem prognozuje się małe i umiarkowane zachmurzenie zbudowane z chmur różnego piętra. Największa koncentracja zachmurzenia w trakcie upływającego dnia ma znajdować się w pasie od północnego zachodu przez północ po północny wschód, przy czym przed południem obejmować będzie głównie północno zachodnią i północną część, zaś do końca popołudniowej pory obszar północno wschodni.

Najwięcej chmur chmur do południa w rozbiciu na województwa obejmować będzie obszary: zachodniopomorskie, wielkopolskie (północ), kujawsko-pomorskie, pomorskie i w stopniu narastającym warmińsko-mazurskie. Umiarkowany poziom zachmurzenia objawi się także w centralnej części kraju

Procentowy udział zachmurzenia piętra średniego wg modelu SwissHD na godzinę 08:00 i 12:00

Popołudniu pasmo chmur będzie przesuwać się na północny wschód wraz z wędrówką frontu. Większy udział zachmurzenia odnotuje województwo warmińsko-mazurskie, mazowieckie (ale głównie północ) oraz podlaskie. W pozostałych regionach niebo będzie wyraźnie wypogodzone głównie z udziałem wysokich chmur cirrus.

Procentowy udział zachmurzenia piętra średniego wg modelu SwissHD na godzinę 16:00

Front generalnie poza zachmurzeniem będzie nieaktywny, jednak pojawią się pewne wyjątki od tego w postaci przelotnych opadów deszczu. Te wystąpić mają przede wszystkim od województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego i to głównie wczesnym porankiem, definitywnie zanikając na długo przed 12:00. Opady te prawdopodobnie nie obejmą równomiernie całego województwa, a mogą wędrować jako rozproszone pasma. Samo natężenie opadów ma być w większości słabe, a tylko lokalnie umiarkowane. Używając potocznego języka – w głównej mierze pokropi.

Możliwe słabe opady w województwie zachodniopomorskim – symulacja na godzinę 06:00 i 08:00 rano

Możliwe słabe opady w województwie pomorskim – symulacja na godzinę 09:00 rano

Temperatury powietrza

Najwyższe temperatury odnotowane będą w pasie od województwa zachodniopomorskiego przez lubuskie po dolnośląskie. Tutaj w drugiej części dnia możemy spodziewać się 21°C/23°C (lokalnie w lubuskiem bardzo blisko 24°C). Chłodniej będzie w części północno-wschodniej, co będzie konsekwencją nasunięcia się nad te regiony większego zachmurzenia w trakcie popołudniowego nasłoneczniania. Tutaj przeważnie będzie od 15°C do 16°C. W pozostałych regionach kraju ciepło z przewagą temperatur 18°C/20°C i mniejszym udziałem 17°C.

Popołudniowe temperatury powietrza nad Polską wg modelu ECMWF

Wiatr

Nad większością kraju przewiduje się umiarkowane porywy wiatru głównie z sektora południowego. Słabszy wiatr wystąpi na wschodzie kraju. Generalnie przedział porywów wiatru powinien wynieść 30-45 km/h, dochodząc w lokalnych przypadkach do 50 km/h. W górach wiatr silniejszy (50-70 km/h).

Grafiki: wxcharts.com, meteologix.com, knmi.nl,