Pogorszenie pogody w niedzielę. Przez kraj przewędruje aktywny front okluzji z opadami deszczu i śniegu

Opublikowano 20 marca 2021 o godz. 18:22

W niedzielę obszar naszego kraju dostanie się pod wpływ niżu z centrum przemieszczającym się znad Skandynawii w kierunku Rosji. Nad Polską w ciągu dnia zaznaczać będzie się zatoka niżowa oraz aktywny front okluzji, w strefie którego prognozowane jest powstanie rozproszonych opadów śniegu, śniegu z deszczem, ale także deszczu ze śniegiem i samego deszczu. Za strefą frontową w ciągu dnia zacznie spływać cieplejsze powietrze polarnomorskie.

Prognozowana sytuacja synoptyczna w niedzielę – Polska pod wpływem zatoki i frontu ośrodka niżowego 'Otto’

Przebieg warunków pogodowych wg wybranych modeli numerycznych

Wg modelu UMPL (aktualizacja bazy danych z 12:00UTC) strefa frontowa już z samego rana (grafika nr 1) obejmować ma znaczą część Polski. Jak widać po symulacjach na mapach, dominować mają opady śniegu, ale o natężeniu słabym/umiarkowanym i miejscami w formie rozproszonej. Bliżej tylnej części frontu występować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, które wraz z wędrówką frontu będą sunąć w głąb kraju. Pogodne niebo z pewnym udziałem chmur wysokich i częściowo średnich ma objąć południe i południowy wschód.

Na godzinę 09:00 (grafika nr 2) strefa frontowa rozrośnie się o kolejne obszary, zostawiając krańce południowo wschodnie/południowe jako ostatnie ze względnie pogodnym niebem. Częściowo na zachodzie i północy występować mają opady deszczu, natomiast na pozostałym obszarze możliwe będą rozproszone opady śniegu nadal o natężeniu słabym/umiarkowanym.

O 12:00 (grafika nr 3) opady deszczu największy udział mogą mieć w Polsce zachodniej i już tylko częściowo na północy. W pozostałych regionach strefy opadowej nadal najbardziej prawdopodobny będzie śnieg, ale wciąż w formie rozproszonych pasm.

Przechodzenie frontu nad Polską: grafika1: 06:00, grafika2: 09:00, grafika3: 12:00 (niebieski – śnieg, zielony – deszcz)

Zbliżony wariant pogodowy przedstawia także model ICON-EU, choć wg tej symulacji na południowym wschodzie zachmurzenie pojawi się dużo szybciej niż przedstawia to powyżej model UMPL. Opady deszczu nadal są uwzględniane przede wszystkim na zachodzie, północnym zachodzie, południowym zachodzie i północy. Do południa opady śniegu będą słabe, a tylko miejscami umiarkowane. Tuż po południu ich intensywność może się zwiększać od centrum po północny wschód.

Przechodzenie frontu nad Polską: grafika1: 06:00, grafika2: 09:00, grafika3: 12:00 (niebieski /zielony – deszcz,  fioletowy – śnieg)

W drugiej części dnia oraz wieczorem strefa frontowa będzie zmierzała dalej w kierunku południowo-wschodnim. Na północy i północnym zachodzie po przejściu frontu dojdzie do dużych rozpogodzeń, natomiast opady śniegu zaczną finalnie docierać na południowy wschód kraju. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem początkowo będą występować w centrum i na południowym zachodzie, ale  wieczorem ograniczać będą się już tylko do południowego zachodu. Na południu, częściowo w centrum, wschodzie, częściowo północnym wschodzie oraz na południowym wschodzie, występować mają tylko opady śniegu, które organizować mają się w nieco bardziej zwartą i jednolitą strefę opadów w porównaniu do pierwszej części dnia. Wieczorem nie można wykluczyć rozwoju konwekcji na północy i północnym wschodzie w postaci izolowanych komórek z punktowymi, ale intensywnymi opadami śniegu. Wg modelu UMPL strefa opadowa zacznie wyraźnie opuszczać Polskę południowo-wschodnią po północy przy czym na Podkarpaciu opady śniegu mogą utrzymywać się do późnych godzin nocnych.

Przechodzenie frontu nad Polską: grafika1: 15:00, grafika2: 18:00, grafika3: 21:00, grafika4: 04:00 (niebieski – śnieg, zielony – deszcz)

Dla porównania wynik modelu ICON-EU.

Dane względem modelu UMPL są dosyć podobne zarówno co do zasięgu opadów śniegu wieczorem i nocą jak i momentem opuszczania frontu poza obszar Polski.

Przechodzenie frontu nad Polską: grafika1: 15:00, grafika2: 18:00, grafika3: 21:00, grafika4: 01:00 (niebieski /zielony – deszcz,  fioletowy – śnieg)

Pokrywa śnieżna:

Szanse na powstanie porywy lub wzrost o kolejne cm możliwy będzie wzdłuż wschodniej połowy kraju, w centrum i na południu. Wzrost ten będzie jednak symboliczny, gdyż modele wskazują na pokrywę w zakresie 1 – 2 cm (lokalnie nieco więcej).

Prognozowane pokrywa śnieżna nad Polską – stan na godzinę 00:00 (noc z nd na pn). Model ICON-EU vs ECMWF

Temperatury

Za strefą frontową w Polsce zachodniej i częściowo północno zachodniej po południu temperatury wahać będą się na poziomie 4-7 stopni Celsjusza. Ciepło będzie także przed frontem na południowym wschodzie Polski. Tutaj temperatury osiągną 3-5 st.C. Najchłodniej będzie bezpośrednio w strefie frontowej (-1/1 st.C), natomiast przeważać ma zakres od 2 do 3 st.C.

Grafika: mapy.meteo.pl, weatheronline, wxcharts.com, wetterpatternshaft.de, meteologix.com