Pogoda: W przyszłym tygodniu wzrosty temperatur nawet do +11°C

Opublikowano 5 lutego 2022 o godz. 15:00

Pogoda w kolejnym tygodniu lutego obierze charakter wyraźnego utrzymania się w strefie ocieplenia, co potwierdza wskazania prognoz długoterminowych. W szczytowym momencie podmuchu ciepła jaki może przypaść w środę i czwartek, temperatury wyniosą nawet 11°C. Ochłodzenia będą występować, ale nie przełoży się to na spadek temperatur poniżej 0°C za dnia. Większa szansa na przymrozki może mieć miejsce dopiero w weekend.

Tydzień z przewagą podwyższonego ciśnienia, ale wahania będą się trafiać

W nadchodzącym tygodniu obszar Polski przez większość czasu będzie pod wpływem pola podwyższonego ciśnienia. Jednakże północna część Europy będzie smagana raz po raz układami niżowymi znad Atlantyku. Ich fronty atmosferyczne mogą i będą schodzić w głąb, przechodząc także przez Polskę. Z racji spodziewanych wahań ciśnienia charakter mas powietrza będzie również różny. W połowie tygodnia możemy oczekiwać na napływ łagodnego powietrza z Europy zachodniej (z obszarem źródłowym jako Atlantyk). Zdarzać będą się naturalnie spływy z północnego zachodu, gdzie masy będą bardziej wychłodzone, prowadząc do spadku temperatur (choć co warto podkreślić – wciąż utrzymując dodatnie wartości).

Pogoda: prognoza anomalii ciśnienia nad Europą w najbliższym tygodniu

Pogoda na kolejne 5 dni – przegląd prognoz temperatur nad Polską

Baza: model ECMWF i GFS

Początek tygodnia zaznaczy się z dosyć niskim ciśnieniem atmosferycznym, ale wartości temperatur w całym kraju będą wyraźnie utrzymywać się powyżej 0°C. W poniedziałek w zachodniej połowie Polski termometry mogą pokazać 4°C/5°C, zaś przy samej granicy do 6°C. Na obszarze pozostałych regionów temperatury będą nieco niższe, wynosząc przeważnie 2°C/3°C. Zbliżony rozkład temperatur model ECMWF prognozuje także we wtorek, ale od strony Niemiec jest wyraźnie dostrzegalny obszar rosnących temperatur. U naszych zachodnich sąsiadów ociepli się już do 7°C/8°C. Będzie to zapowiedź nadejścia podmuchu ciepła nad Polskę.

Prognoza temperatur powietrza w poniedziałek i wtorek (godz. 13:00)

Pogoda: Prognoza temperatur powietrza w poniedziałek (godz. 13:00)
Pogoda: Prognoza temperatur powietrza we wtorek (godz. 13:00)

Środa i czwartek – podmuch ciepła

Kolejne dwa dni to szansa na duże ocieplenie w skali całego kraju. Nad większością województ temperatury mogą wzrosnąć nawet do okolic 10°C. W środę model ECMWF sygnalizuje w południowo-zachodniej części kraju temperatury mieszczące się w zakresie 10°C/12°C (obszar Dolnego Śląska i Opolszczyzny). W głębi regionów przeważać może ocieplenie do 7°C/9°C. Na północnym wschodzie będzie ono nieco mniej wyraźne ze średnią w okolicach 6°C.

W czwartek już nad większością kraju temperatury mogą osiągać 9°C/10°C. Miejscami chłodniej może zrobić się na północnym wschodzie i wzdłuż województw nadmorskich.

Prognoza temperatur powietrza na środę i czwartek

Pogoda: Prognoza temperatur powietrza na środę
Pogoda: Prognoza temperatur powietrza na czwartek

Mapy prognozowanej anomalii temperatur (2m) wskazują nam dosyć interesujący fakt. W skali Europy najwyraźniejsze ocieplenie może mieć miejsce na terenie Niemiec, Polski oraz na Bałkanach. Początkowo mocno dodatnia anomalia temperatury wystąpi w obszarze Szwecji.

Prognoza anomalii (odchylenia) temperatur nad Polską względem normy wieloletniej w środę i czwartek (12UTC)

Odchylenie od normy w środę
Odchylenie od normy w czwartek

W piątek natomiast jest już dostrzegalna wyraźna tendencja spadkowa temperatur. Będzie ona związana z opisanym na początku wpisu wahaniem ciśnień, co w konsekwencji przełoży się na możliwość spływu zimniejszych mas powietrza. Ochłodzenie nie będzie jednak oznaczało powrotu do warunków zimowych. Na przykładzie prognozy na piątek 12:00 widać, że wciąż znajdziemy się w strefie wyraźnie dodatnich temperatur.

Wstępne dane każą przypuszczać, że weekend może być najchłodniejszym okresem podczas nadchodzącego tygodnia. Temperatury nadal mogą utrzymać się na plusie, ale w wyraźnie dolnych zakresach – być może na wschodzie około 0°C. Nocami niewykluczone są przymrozki na obszarach nizinnych.

Prognoza temperatur powietrza na piątek

Prognoza temperatur powietrza na piątek

Grafiki: http://meteologix.com wxcharts.com, tropicaltidbids.com

Czytaj także: Pogoda długoterminowa: Luty z szansą na przewagę cieplejszych dni, ale akcenty zimowe będą powracać