Pogoda w nadchodzącym tygodniu pod znakiem silnego wyżu i mroźnych nocy

Opublikowano 5 lutego 2023 o godz. 17:05

W kolejnym tygodniu pogoda nad Polską ulegnie wyraźnej stabilizacji. Wszystko w związku z rozbudową rozległego systemu wyżowego nad Europą, którego cechować będzie wyjątkowo wysokie ciśnienie atmosferyczne. W ciągu dnia, ale zwłaszcza nocą możliwy będzie mróz. Najniższe spadki temperatur przewidywane są na południu i południowym wschodzie Polski.

Pogoda nad Europą: System wyżowy Elizabeth

Okres pogodowy odznaczający się dużą zmiennością ciśnienia i opadami wszelkiego typu, dobiegł końca. Na miejscu ośrodków niżowych będziemy obserwowali szybki wzrost ciśnienia związany z wyżem o nazwie Elizabeth. Symulacje prognoz na kolejne dni potwierdzają rozwój szczelnej blokady przez układami znad Atlantyku. Co warte zauważenia – najmocniejsza część wyżu odznaczająca się ciśnieniem powyżej 1040hPa będzie obejmować obszar Polski. Z uwagi na taki rozwój sytuacji synoptycznej, pogoda nad Polską w bieżącym tygodniu będzie przede wszystkim stabilna i z niewielkim udziałem opadów atmosferycznych.

Układ wysokiego ciśnienia nad Europą w nocy z wtorku na środę

Pogoda: Układ wysokiego ciśnienia nad Europą w nocy z wtorku na środę

Wyż Elizabeth zwłaszcza w pierwszej części tygodnia będzie sprzyjał adwekcji mroźniejszych mas powietrza nad Europę wschodnią oraz południowo-wschodnią. W przypadku Polski najchłodniejsze partie mas powietrza będą docierały w obszary południowe i południowo-wschodnie

Prognozowany rozkład mas powietrza w dolnej części troposfery w nocy z wtorku na środę

Pogoda: Prognozowany rozkład mas powietrza w dolnej części troposfery w nocy z wtorku na środę

Pogoda nad Polską

Do weekendu w całym kraju będziemy mieli do czynienia z wysokim i bardzo wysokim ciśnieniem. W poniedziałek i wtorek może ono wahać się w zakresie 1038-1043 hPa, natomiast już w środę w wielu regionach osiągnie i przekroczy poziom aż 1045 hPa. Osoby wrażliwe na zmienność pogody mogą z tego powodu odczuwać gorsze samopoczucie, choć wpływ ciśnienia na nas samych jest tutaj kwestią otwartą. Spora część osób przy wyżowej pogodzie czuje się właśnie najlepiej.

Nawet 1047 hPa w południowo-wschodniej Polsce w środowe popołudnie

Nawet 1047 hPa w południowo-wschodniej Polsce w środowe popołudnie

Niewiele opadów i szanse na przejaśnienia

Do najbliższego weekendu pogoda nad Polską pod kątem opadów będzie bardzo powtarzalna i stabilna. Strefy przelotnych opadów śniegu spodziewane są w środę wzdłuż wschodniej i południowo-wschodniej części kraju przy jednocześnie dużym udziale zachmurzenia.

W środę niebo nad Polską zacznie się wyraźniej przedzierać z chmur, natomiast aktualne prognozy zakładają, że czwartek może minąć pod wpływem znikomego zachmurzenia, a więc całodniowej dawki słońca – warto wykorzystać tą okazję do naładowania swoich baterii! Być może podobny poziom rozpogodzeń utrzyma się także w piątek, choć na północy i północnym zachodzie może już przybyć chmur

Niebo wolne od zachmurzenia w czwartek – prognoza modelu UMPL

Pogoda: Niebo wolne od zachmurzenia w czwartek - prognoza modelu UMPL

Kilka mroźnych nocy przed nami

Wyżowa pogoda, szansa na przejaśnienia i jednoczesna adwekcja mroźniejszego powietrza to warunki mocno sprzyjające do silniejszych spadków temperatur. Analiza obecnych danych pozwala przypuszczać, że najzimniejszymi miejscami w Polsce w nadchodzącym tygodniu będzie południe i południowy wschód. Tu mogą zdarzyć się co najmniej dwie noce z kilkunastostopniowym mrozem.

Poza wymienionymi wyżej regionami, mróz w trakcie nocy będzie również obecny. Prognozy każą stwierdzać, że powinny to być jednak temperatury przeważnie do -10°C w powszechnym zakresie -4°C do -9°C.

W ciągu dnia natomiast termometry powinny pokazywać w wielu regionach wartości w okolicach 0°C lub nieznacznie więcej w zakresie temperatur dodatnich. Będą jednak obszary gdzie mróz nie odpuści także w ciągu dnia, co oznacza, że będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem całodobowych mrozów. Taki wariant pogody może mieć miejsce na południu, południowym wschodzie, wschodzie, północnym wschodzie i północy.

Prognoza temperatur powietrza w drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek oraz wtorku na środę (dane: model ECMWF)

W okresie najwyższego ciśnienia i największych wypogodzeń, ryzyko najsilniejszych mrozów będzie najwyższe. Na południowym wschodzie, południu i wschodzie temperatury mogą spaść nawet do -16°C/-19°C, zaś w regionach podgórskich nawet poniżej -20°C

Noc z środy na czwartek i czwartku na piątek

Ocieplenie i znacznie ograniczenie mrozów spodziewane jest na ten moment na okres następnego weekendu

Dane: http://mapy.meteo.pl wxcharts.com, pivotalweather.com