Pogoda w nadchodzącym tygodniu pod znakiem dużej ilości słońca

Opublikowano 7 maja 2023 o godz. 16:39

Kolejny tydzień maja będzie przeważał w stabilne warunki pogodowe za sprawą oddziaływania stabilnego układu wyżowego. Nie zabraknie chwil ze słońcem, a także wyższych temperatur. Nocami jednak musimy nadal liczyć się z ryzykiem rozwoju przymrozków.

Pogoda w najbliższych dniach sterowana będzie przez układ wysokiego ciśnienia o nazwie TINA. Wyż ten do weekendu powinien bez większych zmian zapewniać nam powtarzalne warunki pogodowe. Wyż ten będzie transportował jednak stosunkowo chłodną masę powietrza pochodzenia polarnomorskiego, choć z upływem dni nad zachodnią część Polski będą docierać jej cieplejsze fragmenty. Wspomniane masy powietrza będą stosunkowo suche, co zapewni nam dużo rozpogodzeń w ciągu dnia.

Prognozowana sytuacja baryczna nad Europą w poniedziałek 08.05.23

Pogoda: Prognozowana sytuacja baryczna nad Europą w poniedziałek 08.05.23

Przewaga słońca

Modele prognostyczne na kolejne dni są dosyć zgodne co do dominacji pogody w wariancie słonecznym. Początkowo w poniedziałek więcej chmur zbierze się na południu i południowym wschodzie, gdzie mogą wystąpić lokalne i zanikające opady deszczu, ale o natężeniu słabym. Następnie kolejne dwa dni powinny przynieść dużo słońca w całej Polsce. W czwartek chmury zaczną zbierać się wzdłuż województw granicy zachodniej z racji zbliżenia się frontu atmosferycznego. Opadów generalnie jednak do weekendu będzie niewiele.

Pogodne niebo nad Polską we wtorek – prognoza modelu UMPL

Pogodne niebo nad Polską we wtorek - prognoza modelu UMPL

Pogoda wiosenna za dnia, ale zdradliwa nocą – uwaga na kolejne przymrozki!

Niestety o ile chłodna masa powietrza nie da o sobie aż tak znać w ciągu dnia (za sprawą nagrzewania przez słońce), tak nocami ogrodnicy muszą być szczególnie wyczuleni na ryzyko rozwoju przymrozków. Te spodziewane są od poniedziałkowego do środowego świtu szczególnie na północy, wschodzie i w centrum. Od czwartku powinny zaniknąć, choć we wschodniej połowie kraju noce będą i tak wyraźnie zimne, miejscami zbliżając się nawet do granicy poniżej 5°C

Prognoza przymrozków w poniedziałek i wtorek rano

Za dnia temperatury powietrza mogą dochodzić nawet do 19°C/21°C

Podsumowując

Tydzień zapowiada się jako bardzo spokojny. Pogoda będzie dopisywała, przynosząc dużo słonecznych chwil i niewiele opadów – wg modelu ECMWF w ujeciu tygodniowym będą to raczej opady lokalne i słabe głównie wzdłuż zachodniej połowy kraju. Prognozy na sam weekend mogą jeszcze ulec pewnym korektom, a więc warto śledzić aktualizacje na bieżąco. Nocami musimy mieć świadomość przymrozków, a więc warto dbać o bezpieczeństwo upraw.

Prognoza sum opadów do niedzieli 18UTC – model ECMWF

Pogoda: Prognoza sum opadów do niedzieli 18UTC - model ECMWF

Źródła grafik: https://mapy.meteo.pl/ wxcharts.com, meteologix.com, wetterpatte.de, cmm.imgw.pl