Pogoda: Przed nami najcieplejsze dni od początku roku. Na termometrach nawet 19°C

Opublikowano 21 marca 2022 o godz. 18:18

Pogoda w trakcie bieżącego miesiąca jest nadzwyczaj stabilna. Cechuje się ona przede wszystkim wielodniowymi okresami wyżowej i suchej pogody. Ma to niestety przełożenie na pogłębiający się deficyt wody i zagrożenie pożarowe. Najbliższe dni przyniosą najwyższe temperatury powietrza od początku tego roku. Lokalnie zbliżą się do granicy 19°C, ale są prognozy sygnalizujące możliwość osiągnięcia nawet 20°C!

Sytuacja synoptyczna

Obszar Polski w dalszym ciągu znajdować będzie się w strefie rozległego systemu wyżowego o nazwie Peter. Centrum stacjonować będzie bezpośrednio na obszarze naszego kraju. Dopływać będzie suche i wyraźnie ciepłe powietrze polarnomorskie

Sytuacja synoptyczna we wtorek

Pogoda: sytuacja synoptyczna na wtorek

Wtorek

We wtorek temperatury powietrza będą nadal wykazywać tendencję wzrostową w stosunku do dni poprzednich. Według ogólnodostępnych modeli najcieplej zrobi się na zachodzie i południowym zachodzie. Tu popołudniu spodziewajmy się nawet 15°C/16°C. W pozostałych regionach kraju przeważnie będzie to między 13°C a 14°C. Podobnie jak w ostatnich dniach, nie są przewidywane opady atmosferyczne. Wiatr będzie słaby, zmienny.

Prognoza temperatur powietrza nad Polską we wtorek 22.03 na godzinę 15:00 (model ECMWF)

Pogoda: Prognoza temperatur powietrza nad Polską we wtorek 22.03 na godzinę 15:00 (model ECMWF)

Pogoda na środę: apogeum temperatur i podmuch ciepła

Apogeum temperatur spodziewane jest w najbliższą środę. Wyjątkowo wiosenna pogoda obejmie szczególnie południowy zachód i południe. Tu termometry pokażą nawet 17°C/18°C, a lokalnie sięgną do 19°C. Można przypuszczać, że przy długotrwałym oddziaływaniu słońca co najmniej w jednym oficjalnym punkcie pomiarowym zobaczymy po raz pierwszy w tym roku 20°C. Nad zdecydowaną większością pozostałych wojewoództw będzie również bardzo ciepło z temperaturą w zakresie 15°C/16°C. Chłodniej na krańcach północnych.

Spodziewane temperatury w środę – 15:00

O poranku możliwe będą lokalne mgły, jednak za dnia przeważać będzie niebo słoneczne z domieszką chmur piętra wysokiego. Analogicznie jak we wtorek nigdzie nie będzie padać.

W czwartek lekki spadek temperatur, ale w przeddzień weekendu znowu cieplej. Deficyt opadów będzie się pogłębiał

Kolejne dwa dni nie wniosą szczególnych zmian. W czwartek ochłodzi się zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ale nadal mówimy tu o przewadze temperatur dwucyfrowych z minimum 10°C. Na południowym zachodzie utrzymają się wiosenne temperatury w zakresie 14°C/15°C. W piątek praktycznie w całym kraju znowu temperatury zaczną wzrastać, przeważnie o 1-2 °C w stosunku do czwartku.

Prognoza temperatur na czwartek i piątek

Pogoda: temperatury w czwartek
Pogoda: temperatury w piątek

Poważny niedobór opadów

Niestety prognozy pod kątem opadów wciąż wyglądają fatalnie. Fatalnie, ponieważ w wielu województwach nie spadła ani kropla deszczu od początku tego miesiąca. Do końca piątku niestety jesteśmy praktycznie bez szans na jakikolwiek sensowny opad. Bardzo lokalne i śladowe ilości mogą się pojawić w piątek lokalnie na północy, ale pokazują to tylko wybiórczo niektóre prognozy.

Ryzyko pożarowe w najbliższych dniach ulegnie znaczącej intensyfikacji

Prognoza sum opadów do piątku 18:00UTC

Pogoda: suma opadów do piątku

Grafiki: http://meteologix.com wxcharts.com mapy.meteo.pl, dwd.de

Pogoda na zywo