Pogoda: Przed nami chwilowy skok temperatur, ale na wyraźne ocieplenie poczekamy

Opublikowano 4 kwietnia 2022 o godz. 20:26

Pogoda w nadchodzących dniach zaserwuje kolejną porcję przelotnych opadów deszczu (w tym także śniegu) w różnych lokalizacjach kraju. W cieniu zachodniej cyrkulacji strefowej, doświadczymy także chwilowego wzrostu temperatur powietrza. Ich spadek będzie jednak równie szybki. Na dalszym horyzoncie widać symptomy nadejścia cieplejszych dni, choć prognozy są wciąż w tej kwestii chwiejne.

W kolejnych dniach obszar Polski będzie znajdował się w zasięgu zmiennego pola niżowego, związanego z cyrkulacją strefową. Znad Atlantyku w kierunku Europy wędrować będą systemy niżowe wraz z układami frontów. Masy powietrza polarnomorskiego płynące z zachodu i północnego zachodu okresowo będą przyjmować charakter łagodny (cieplejszy) i chłodny, dając typowe warunki zmiennej pogody.

Prognoza pola ciśnienia nad Europą w najbliższą środę – model GFS

Pogoda: Prognoza pola ciśnienia nad Europą w najbliższą środę - model GFS

Wtorek jeszcze dosyć chłodny

Wtorek będzie dosyć chłodny i to pomimo prognozowanych temperatur w okolicach 10°C. Powodem będzie umiarkowany i silny wiatr nad większością regionów. Ponadto spodziewane są przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem zwłaszcza na północnym wschodzie, południowym wschodzie i południu. Najcieplej będzie w centrum, zachodzie i południowym zachodzie. Wg modelu ICON popołudniu temperatury wzrosną tu do 8°C/9°C. Chłodniej będzie w regionach północnych, północno wschodnich i tu tylko 4°C/5°C, podobnie jak w wybranych obszarach południowego wschodu. Pozostałe regiony to przeważnie 6°C/7°C.

Prognoza temperatury powietrza na wtorek wg modelu ICON – godzina 15:00

Pogoda: Prognoza temperatury powietrza na wtorek wg modelu ICON - godzina 15:00

Pogoda na środę i czwartek: Nagły wzrost temperatur nawet do 16°C

W kolejnych dwóch dniach pogoda w kraju zmieni się. Pod kątem termicznym poczujemy ponowny podmuch ciepła tak jak miało to miejsce w drugiej połowie marca. Termometry nad Polską mogą pokazać 14°C/16°C.

W środę najcieplej będzie na południowym zachodzie i w centrum. Tutaj modele prognozują wartości temperatur na poziomie 14°C/15°C, a lokalnie do 16°C na Dolnym Śląsku. Chłodniej będzie na północy i północnym wschodzie z temperaturami 7°C/9°C. W pozostałych regionach możemy spodziewać się 12°C/14°C w zależności od województwa.

Prognoza temperatur na środę – model ICON

Pogoda: temperatury w środę

W czwartek strumień ciepła będzie bardzo wyraźnie wypychany na wschód z racji wędrówki frontu chłodnego. Najwyższe temperatury dochodzące do 15°C odnotowane zostaną w regionach południowych, południowo-wschodnich, centralnych i wschodnich. Na zachodzie i północy już sporo mniej, przeważnie poniżej 10°C.

Prognoza temperatur na czwartek – model ICON

Pogoda: temperatury w czwartek

Po chwili ciepła ponowne natarcie chłodniejszego powietrza

Po przejściu frontu chłodnego w czwartek, do kraju ponownie spłynie chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego. Przełoży się to na wyraźny spadek temperatur o kilka stopniu w stosunku do środy i czwartku. Do niedzieli przeważnie będą oscylowały w zakresie 7°C/10°C.

Prognoza temperatur powietrza na okres piątek-niedziela (model GFS)

Kiedy pogoda nabierze wiosennego charakteru?

Symptomy pojawienia się wyraźnie cieplejszych dni są dostrzegalne w odległych prognozach począwszy od połowy przyszłego tygodnia. Prognozy te co warto podkreślić są dosyć chwiejne i z każdą aktualizacją przerzucają sektory ciepła w różne części Europy. Jednakże zarówno model GFS jak i ECMWF oraz prezentowany poniżej na animacji CFS, kierują swoje wyniki w stronę cieplejszych dni.

Nie możemy jednak mówić o nadejściu okresu ciepłego w długotrwałych ramach czasowych. Powinniśmy się raczej nastawić na przeplatanki z chłodniejszymi masami powietrza, co jest typowe dla tego okresu roku.

Prognoza temperatur powietrza dla Europy wg modelu CFS w okresie 12.04 – 19.04 (skok animacji do 12h)

Pogoda: Prognoza temperatur powietrza dla Europy wg modelu CFS w okresie 12.04 - 19.04 (skok animacji do 12h)

Grafiki; http://meteologix.com wxcharts.com vojvodinameteo.rs pivotalweather.com

Pogoda na żywo