Pogoda poprawi się tylko na chwilę. W środę wieczorem wkroczy kolejny niż

Opublikowano 24 sierpnia 2021 o godz. 19:56

Deszczowa i pochmurna pogoda, która utrzymuje się w wielu regionach Polski, stopniowo dobiega ku końcowi. Stabilizacja warunków w kraju będzie jednak chwilowa i potrwa tylko częściowo w środę. Od Skandynawii zbliża się kolejny niż wraz z systemem aktywnych frontów. Według aktualnych danych sprowadzi on kolejną porcję opadów deszczu, a miejscami także burz.

Przejściowo stabilniejsza pogoda nad krajem

W nocy z wtorku na środę, ośrodek niżowy odpowiedzialny za opady deszczu i duże zachmurzenie, odsunie się nad Ukrainę. W drugiej części nocy opady powinny wyraźnie ustąpić, zaś strefa rozpogodzeń z zachodniej i północnej Polski, podążać ma dalej w kierunku południa i wschodu. O poranku słaba mżawka możliwa będzie jeszcze na krańcach Podkarpacia i Lubelszczyzny, zaś w kraju panować ma małe i umiarkowane zachmurzenie.

Spodziewany rozkład ciśnienia w nocy z wtorku na środę – odejście niżu nad Ukrainę

Pogoda. Spodziewany rozkład ciśnienia w nocy z wtorku na środę - odejście niżu nad Ukrainę

W środę obszar Polski dostanie się pod chwilowy wpływ klina wyżowego. Dane modelu ECMWF wskazują jednocześnie na definitywne odsunięcie się niżu nad Ukrainę, ale także zapowiedź bardzo szybkiego powrotu do niestabilnej pogody. Nad obszarem Skandynawii bardzo szybko rozbuduje się ośrodek niżowy o nazwie NICK (wg nazewnictwa Instytutu Meteorologii w Berlinie). Jego zatoka niskiego ciśnienia zacznie zbliżać się nad Polskę już w ciągu dnia, ale pojawienie się opadów przewidywane jest na wieczór, wraz z wkroczeniem jego frontu atmosferycznego.

Spodziewany rozkład ciśnienia w nocy w środę – zbliżanie się głębokiego niżu znad Skandynawii

Pogoda. Spodziewany rozkład ciśnienia w nocy w środę - zbliżanie się głębokiego niżu znad Skandynawii

W ciągu dnia pogoda będzie wyraźnie spokojniejsza względem ostatnich dwóch dni. Modele numeryczne przewidują zachmurzenie miejscami małe, ale przeważnie umiarkowane. Według modelu UMPL zachmurzenie piętra średniego wystąpi głównie na północy, zaś w pozostałych regionach głównie niskie. Z utrzymującego się pasma chmur na krańcach południowo-wschodnich, nie są wykluczone słabe opady mżawki. W miarę upływu godzin zachmurzenie od strony Bałtyku będzie systematycznie wzrastać, zwiastując nadejście opadów deszczu na froncie.

Spodziewany rozkład zachmurzenia nad Polską wg modelu UMPL – 12:00

Według tego samego modelu, po godzinie 16:00 do granic północnej Polski zaczną zbliżać się wielkoskalowe opady deszczu, zapowiadając deszczowy wieczór i noc z środy na czwartek. Dobrą informacją jest brak opadów w pozostałych regionach Polski.

Cieplej na zachodzie, nieco chłodniej na wschodzie

Najwyższe temperatury powietrza wystąpią głównie na zachodzie i północy. Przyczyną tego będą przede wszystkim większe rozpogodzenia w przeciwieństwie do wschodu. W tych obszarach przewiduje się na ogół 17/20 st.C. We wschodniej połowie kraju, ale także częściowo od centrum po południe, będzie o kilka stopni chłodniej. Na termometrach ujrzeć możemy zwykle od 15 do 17 st.C.

Rozkład temperatur powietrza na godzinę 15:00 wg modelu ECMWF

Wieczorne wejście frontu nad Polskę – kolejne opady deszczu

Strefa opadów deszczu według różnych źródeł wchodzić ma nad północną część kraju w godzinach 16-18, rozprzestrzeniając się w trakcie kolejnych godzin nad kolejnymi regionami. Do północy opady powinny osiągnąć całą północną połowę kraju, ale miejscami już także dzielnice zachodnie. W drugiej części nocy z środy na czwartek, strefa opadów będzie wędrować dalej, prawdopodobnie nie docierając o poranku na południowy wschód i miejscami południe. Opady deszczu będą przybierać postać zwartych pasm, ale także bardziej rozproszonych oraz pojedynczych komórek.

Symulacja wędrówki opadów nad Polską. Początek animacji 17:00 wtorek, koniec 07:00 czwartek. Skok animacji co dwie godziny, model SwissHD

W czwartek za frontem napływać będzie szerokim strumieniem wilgotna i niestabilna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W jej środowisku modele przewidują masowy rozwój konwekcji z przelotnymi opadami deszczu. Liczne komórki mogą formować się zwłaszcza na północy, zachodzie i w centrum. Część z nich z wysokim prawdopodobieństwem będzie generować wyładowania doziemne. Na wschodzie i południu prawdopodobnie zaznaczy się głównie front z opadami ciągłymi

Grafiki: http://meteologix.com http://mapy.meteo.pl http://windy.com