Powiew chłodu na północy, gorący dzień na południu – prognoza pogody na czwartek

Opublikowano 29 lipca 2020 o godz. 20:32

Klasycznie w sytuacji wyparcia przez front chłodny niestabilnej masy powietrza w obszarze za frontem zaczyna rozbudowywać się układ wysokiego ciśnienia. Jutro praktycznie cały obszar znajdzie się w zasięgu wyżu znad Niemiec, co zagwarantuje nam dominację stabilnej pogodę bez opadów i burz. Nieco inaczej sytuacja prezentować będzie się na północy kraju w związku z bliską obecnością zatoki niżowej, która będzie transportować w ten obszar Polski chłodniejszą masę powietrza, która po południu będzie przynosić lokalne i przelotne opady deszczu.

Cieplejsza masa powietrza znajdzie się natomiast w południowej części kraju, co przyniesie zwiększony kontrast termiczny między tymi dwoma obszarami naszego kraju. Jutro od województwa zachodniopomorskiego po podlaskie będą osiągać 17-22 stopnie Celsjusza z najniższymi wartościami w gminach nadmorskich. W kierunku południowym temperatury będą systematycznie wzrastać od 22 do 25 stopni Celsjusza, zaś na południowym wschodzie w obszarze Podkarpacia, ziemi świętokrzyskiej, południa Lubelszczyzny, a ponadto Małopolski osiągać będą one 26-27 stopni (lokalnie nawet blisko 28).

Prognoza popołudniowych temperatur w czwartek

W ciągu dnia słabe opady deszczu o zasięgu lokalnym będą pojawiać się od województwa zachodniopomorskiego przez pomorskie po warmińsko-mazurskie. Z upływem godzin zachmurzenie w północnej części kraju będzie narastać do umiarkowanego, a miejscami dużego.  Wzdłuż wybrzeża możliwe porywy wiatru do okolic 65 km/h. W pozostałych regionach dużo słońca i pogodnie. Bardzo lokalne opady mogą zdarzyć się około południa i tuż po południu na południowym wschodzie Lubelszczyzny i na wschodzie Podkarpacia.

Grafiki: windy.com, meteologix.com, meteomodel.pl