Pogoda: Początek tygodnia z licznymi opadami śniegu. Od środy odwilż

Opublikowano 28 listopada 2021 o godz. 17:57

Do środy w wielu regionach Polski pogoda dostarczy nam zarówno typowo zimowych klimatów, jak i okresów przejściowych. Nie zabraknie kolejnych opadów mokrego i ciężkiego śniegu, jednak przy zachodniej cyrkulacji pojawią się także i opady deszczu. Początkowo do naszego kraju spływać będzie dosyć zimna masa powietrza, jednak już w środę przez kraj przejdzie front ciepły za którym napłynie wyraźnie cieplejsze powietrze polarnomorskie.

Sytuacja synoptyczna

Od poniedziałku do środy pogoda w naszym kraju będzie sterowana przez ciąg układów niskiego ciśnienia i ich frontów atmosferycznych. W pierwszy dzień nowego tygodnia warunki pogodowe podyktowane będą przez odsuwający się w kierunku Rosji głęboki niż baryczny. Już w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek do kraju znad Skandynawii w kierunku południowej części Bałtyku zbliży się kolejny układ niskiego ciśnienia wraz z frontem o charakterze okluzji, który przetoczy się z zachodu na wschód kraju. Układ ten opuszczając obszar Polski w nocy z wtorku na środę otworzy drogę do kolejnego, głębszego niżu, który zanurkuje znad Atlantyku w kierunku Morza Północnego i dalej nad Bałtyk południowy. Z tym niżem związany będzie front ciepły, za którym zacznie napływać łagodniejsza masa powietrza polarnomorskiego.

Kształtowanie się pola ciśnienia w okresie poniedziałek – środa (model GFS)

Pogoda. Kształtowanie się pola ciśnienia w okresie poniedziałek - środa (model GFS)

Poniedziałek z rozproszonymi opadami śniegu i deszczu w wielu województwach

W poniedziałek nad większością regionów pogoda zapowiada się pod znakiem przelotnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Przed południem opady śniegu mogą występować zwłaszcza na północy i krańcach północno-wschodnich, a także na południowym wschodzie z naciskiem na obszar południa Małopolski i Podkarpacia. Wzdłuż wschodniej połowy kraju możliwe będą ciągłe opady deszczu. Nad resztą kraju możliwe głównie opady mieszane o zasięgu lokalnym. Najmniej opadów atmosferycznych w pierwszej części dnia wystąpi wzdłuż zachodniej połowy kraju. Popołudniu i wieczorem obszary występowania opadów śniegu zaczną się zwiększać. Śnieg może pojawiać się już wzdłuż całej wschodniej połowy kraju, na południu oraz w centrum. W pozostałych regionach przeważnie kontynuacja opadów mieszanych lub samego deszczu

Prognoza opadów wg modelu UMPL na poniedziałek (niebieski – śnieg; zielony – deszcz)06:00, 12:00, 18:00

Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 06:00
Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 12:00
Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 18:00

Wtorek – dynamiczny front z opadami deszczu i śniegu

We wtorek zgodnie z opisem sytuacji synoptycznej nasz kraj dostanie się pod wpływ kolejnego niżu i jego układu frontowego. Początkowo poranek i przedpołudnie zapowiadają się jeszcze względnie stabilnie, ale zanikające opady śniegu możliwe będą wzdłuż wschodniej i południowej połowy kraju. Od strony Niemiec systematycznie zacznie zbliżać się front z rozległą strefą opadów. Około południa może on objąć obszary północno-zachodnie i zachodnie generując opady deszczu przechodzące w mokry śnieg. W pozostałych regionach kraju spodziewana jest wtedy pogoda stabilna z przejaśnieniami. W miarę upływu czasu front jednak będzie podążał w głąb Polski, obejmując kolejne regiony. Wieczorem może znaleźć się na linii od północy przez centrum po południe. W przedniej części frontu spodziewane są głównie opady śniegu, zaś na jego tyle opady mieszane przechodzące w deszcz. Wieczorem front finalnie obejmie całą wschodnią połowę Polski, zanikając dopiero późną nocą z wtorku na środę.

Prognoza opadów wg modelu UMPL na wotrek (niebieski – śnieg; zielony – deszcz)06:00, 12:00, 18:00

Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 6
Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 12
Pogoda. Prognoza opadów na godzinę 18

Prognoza ułożenia strefy opadów śniegu i deszczu wg modelu ECMWF – godzina 15UTC (16:00)

Pogoda na środę – napływ powietrza polarnomorskiego i znaczący wzrost temperatur

W środę kolejny układ niżowy, który dotrze znad Atlantyku, pociągnie za sobą strumień cieplejszego powietrza, co doskonale widać na rozkładzie temperatur na poziomie 1500 m n.p.g. Wypchanie zimniejszych sektorów na wschód od Polski poskutkuje znaczącym wzrostem temperatur i szybkim topnieniem śniegu z opadów w okresie poniedziałek-wtorek.

Ciepły sektor nad Polską w środę

Pogoda. Ciepły sektor nad Polską w środę

Wzdłuż zachodniej połowy kraju temperatury wzrosnąć mogą popołudni nawet do 7/8 st.C. W centrum, na południu, północy i południowym wschodzie przeważnie będzie to 4/5 st.C. Jedynie na wschodzie i północnym wschodzie utrzymają się w okolicach 0/1 st.C, jednak wieczorem także i tu dotrze strumień ciepła. Ciepły sektor ze zbliżonymi temperaturami spodziewany jest nad Polską także w czwartek, kontynuując topnienie pokryw śnieżnych na nizinach. Prawdopodobnie ograniczy się ona głównie do północno-wschodniej części kraju.

Prognoza temperatur na środę na godzinę 15:00 – model ECMWF

W ciągu dnia nie zabraknie opadów, jednak przeważać będzie głównie deszcz. Śnieg powstawać może głównie w pasie od północy po północny wschód, jednak podążające za nimi opady śniegu i ciepła masa, natychmiastowo będą go topić. W ciągu dnia najmniej opadów spodziewanych jest wzdłuż południowej połowy kraju, choć w formie przelotnej i tak będą mogły występować.

Opady nad Polską w środę (niebieski – śnieg, zielony – deszcz): godziny: 08:00, 11:00, 14:00, 19:00

Źródła: http://meteologix.com wxcharts.com, mapy.meteo.pl, vojvodinameteo.rs

Aktualna pogoda