Pogoda: Napływ zimnego powietrza do Polski – duże ochłodzenie i całodobowy mróz

Opublikowano 5 grudnia 2021 o godz. 17:47

W najbliższych dniach pogoda zaserwuje nam spore ochłodzenie. Temperatury zarówno za dnia jak i nocami mocno polecą w dół. Wszystko związane będzie z obecnością zimnego sektora masy powietrza, która zwłaszcza od wtorku do czwartku da znać o sobie we wszystkich regionach. W wielu regionach wystąpi zjawisko całodobowego mrozu.

W najbliższych dniach obszar Polski dostanie się pod wpływ układu wyżowego, odpowiedzialnego za napływ i utrzymanie zimnego powietrza. Zanim to nastąpi, początkowo układem pierwszorzędnym będzie płytki niż wędrujący przez obszar Ukrainy. Wspomniany wyżej układ wyżowy będzie obecny na terytorium naszego kraju, ale jego połączenie z dalszą częścią będzie biegło w kierunku Skandynawii. Tam też stacjonuje obecnie bardzo mroźna masa arktyczna przynosząca siarczyste mrozy nawet do -30 st.C.

Zimna masa powietrza nad Polską widziana jako rozkład temperatur powietrza w dolnej części troposfery

Pogoda. Zimna masa powietrza nad Polską widziana jako rozkład temperatur powietrza w dolnej części troposfery

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek – obszar Polski w zasięgu wyżu

Prognozy mrozów

Baza: model ARPEGE

Wyraźne spadki temperatur rozpoczną się w nocy z poniedziałku na wtorek. Już we wtorkowy poranek w całym kraju spodziewane są ujemne temperatury powietrza. Najniższe wystąpią na północy i północnym wschodzie. Tutaj mogą one wynieść nawet -10°C/-12°C. W pozostałych regionach przeważnie mogą wahać się na poziomie -2°C/-6°C. Mróz utrzyma się także w ciągu dnia. Najlżejszy wystąpi od południowego zachodu po południowy wschód. Większe spadki temperatur pozostaną w regionach centralnych, północnych i północno wschodnich (-3°C/-10°C)

Prognoza temperatur powietrza we wtorek rano (06UTC) oraz za dnia (11UTC)

Prognoza temperatur powietrza we wtorek rano (06UTC) oraz za dnia (11UTC)

Noc z wtorku na środę okaże się jeszcze zimniejsza. Szczególnie od północnego wschodu po północ termometry mogą pokazywać nierzadko -10°C/-14°C. Lżejszy mróz może mieć miejsce na południowym zachodzie (-4°C/-5°C), zaś w pozostałych regionach powinny wahać się na poziomie (-6°C/-9°C). Wzorem wtorku mróz pozostanie także za dnia, kontynuując zjawisko mrozu całodobowego. Na północnym wschodzie i północy może on dochodzić nawet do poziomu -9°C

Prognoza temperatur powietrza we środę rano (06UTC) oraz za dnia (11UTC)

Prognoza temperatur powietrza we środę rano (06UTC) oraz za dnia (12UTC)

Analogiczny scenariusz przewidywany jest także w czwartkowy poranek i w porze za dnia. Najzimniejszym obszarem będzie nadal pas od północy po północny wschód.

Pogoda. Prognoza temperatur powietrza we czwartek rano (06UTC) oraz za dnia (11UTC)

Pogoda. Prognoza temperatur powietrza we czwartek rano (06UTC) oraz za dnia (12UTC)

Grafiki: http://weatheronline.co.uk http://wxcharts.com http://windy.com

Pogoda na żywo