Pogoda: Najbliższe dni z przewagą dodatnich temperatur za dnia. W górach dostawa śniegu

Opublikowano 14 grudnia 2021 o godz. 18:02

Pogoda w kolejnych dniach rysować będzie się w tendencji przewagi dodatnich temperatur za dnia. Przed weekendem chłodniej zrobi się natomiast na wschodzie. Tutaj w wyniku przemian w polu barycznym zacznie spływać zimniejsze powietrze z północy. W górach i na pogórzu mogą rozwijać się wielogodzinne opady śniegu, zaś nieco poniżej deszczu i opadów mieszanych.

Sytuacja synoptyczna

Aktualnie poza północną częścią Europy pogodę kształtuje rozległy kompleks układów wysokiego ciśnienia. Mocno o sobie daje znać także na terenie Polski, niosąc jednak pochmurną i mglistą pogodę. Takie ułożenie pola barycznego zapewnia tymczasowy transport cieplejszych mas powietrza do całego kraju, choć znacznie cieplej będzie na zachodzie, aniżeli na wschodzie. Na północy Europy pogoda jest bardziej dynamiczna z racji otwartego kanału dla głębokich niżów znad Atlantyku, wędrujących dalej nad Rosję.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w środę

Cieplejszy sektor powietrza docierający nad obszar Polski w środę

Pogoda. Cieplejszy sektor powietrza docierający nad obszar Polski w środę

Pogoda na środę i czwartek: duże ocieplenie na zachodzie. Na wschodzie chłodniej, ale również w zakresie temperatur dodatnich

Docierający nad obszar Polski ciepły sektor powietrza przyniesie znaczący wzrost temperatur, ale pogoda na ogół pozostanie w charakterze pochmurnym i mglistym. W środę praktycznie w całym kraju występować będą mgły i opady drobnej mżawki. Na południowym wschodzie mogą dodatkowo pojawiać się opady marznącego deszczu i mgły. Najwyższe temperatury wystąpią na zachodzie i tutaj możliwe będzie nawet 6/8 st.C. Im bardziej w kierunku wschodu, tym chłodniej ze spadkiem temperatur do 1/3 st.C. W pozostałych regionach przeważnie przedział ten wahać będzie się w zakresie 3/5 st.C.

Prognozowane temperatury na środę 15.12

Pogoda. Prognozowane temperatury na środę 15.12

W czwartek wyższe temperatury dotrą także na wschód, gdzie możliwe będzie już nawet 4/6 st.C. Zachmurzenie w kraju pozostanie na poziomie dużym i całkowitym, jednak w drugiej części dnia na północy i północnym zachodzie mogą występować przejaśnienia. Głównie przed południem i w drugiej części dnia przelotne i słabe opady deszczu możliwe będą najpierw w pasie od zachodu przez centrum po wschód, a następnie wzdłuż południowej połowy kraju.

Prognozowane temperatury na czwartek 15.12

Pogoda. Prognozowane temperatury na czwartek16.12

Od piątku adwekcja zimniejszego powietrza. W górach zima

Po czwartku układy baryczne ulegną reorganizacji. Wyż zacznie umacniać się w obrębie Wysp Brytyjskich, sięgając klinem w kierunku Morza Norweskiego. Nad Rosję nadciągnie nurkujący niż, zaś między wyżem powstanie kanał do spływu zimnego powietrza do Europy. W przypadku Polski ochłodzenie tyczyć będzie się głównie wschodniej połowy kraju.

Spływ zimniejszego powietrza nie będzie się tyczył wszystkich regionów. Mapy modelu ICON pokazują, że temperatury w zakresie 4/5 st.C wciąż możliwe będą na północy, północnym zachodzie oraz od zachodu po południowy zachód. Spadek temperatur notować będzie głównie wschodnia połowa kraju. W weekend temperatury mogą spaść do 0 st.C z tendencją do zejścia na delikatny minus.

Prognoza temperatur modelu ICON: piątek, sobota, niedziela (13:00)

Opady śniegu w górach

W nocy z czwartku na piątek w miarę zmiany kierunku napływu mas powietrza, zaczną pojawiać się opady atmosferyczne. Na południu i południowym wschodzie w obszarach nizinnych będzie to deszcz lub deszcz ze śniegiem, jednak w regionach podgórskich i górskich będzie to już tylko śnieg. Wg symulacji najwięcej opadów pojawi się od Górnego Śląska po Podkarpacie i tu opady raczej w formie nieprzerwanej mogą potrwać do sobotniego popołudnia.

Prognoza opadów wg modelu ECMWF w okresie noc z czw/pt (00UTC) – sobota 21UTC

Pogoda. Prognoza opadów wg modelu ECMWF w okresie noc z czw/pt (00UTC) - sobota 21UTC

Prognoza świeżego przyrostu pokrywy śnieżnej liczona do soboty godzina 12:00 UTC – model Arpege

Pogoda. Prognoza świeżego przyrostu pokrywy śnieżnej liczona do soboty godzina 12:00 UTC - model Arpege

Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com windy.com weatheronline.co.uk vojvodinameteo.rs

Pogoda na żywo