Pogoda: Najbliższe dni pod znakiem intensywnych opadów deszczu i burz

Opublikowano 14 maja 2023 o godz. 14:16

Po dosyć długim okresie bez opadów (z małymi odstępstwami na czas weekendu) i wysokimi temperaturami, pogoda na pierwszą połowę tygodnia przyniesie istotne zmiany za sprawą układów niżowych z rodowodem śródziemnomorskim. Nie zabraknie opadów deszczu, a miejscami także aktywnych burz.

Nadchodzące dni przyniosą znacznie więcej zachmurzenia oraz opadów za sprawą niżów śródziemnomorskich i ich stref pofalowanych frontów atmosferycznych. Pierwszy z niżów zacznie oddziaływać nad Polskę już w nocy z niedzieli na poniedziałek i przez cały poniedziałkowy dzień. We wtorek początkowo będziemy mieli tzw okienko pogodowe bez opadów lub niewielką ilością, po czym w godzinach popołudniowych i wieczorem kolejne opady nasuną się nad Polskę, trwając dalej w okresie środy. Możliwe jednak, że kolejne strefy opadów wielkoskalowych obejmą pewne fragmenty kraju także i w czwartek.

Aktywne układy niskiego ciśnienia nad Europą – prognoza położenia w poniedziałek (widoczny niż bezpośrednio nad Polską

Pogoda: Aktywne układy niskiego ciśnienia nad Europą - prognoza położenia w poniedziałek (widoczny niż bezpośrednio nad Polską

Deszczowa pogoda w poniedziałek

Liczne opady wielkoskalowe o natężeniu umiarkowanym i miejscami silnym obejmą w poniedziałek wiele regionów kraju, co powiązane będzie z przejściem przez Polskę niżu z południa Europy. W drugiej części dnia możliwe będą także zjawiska burzowe na południu, południowym zachodzie i w centrum kraju. Główna strefa opadów wielkoskalowych będzie podążać z południa na północ kraju.

Rozwój opadów wielkoskalowych w ciągu dnia nad Polską – prognoza GFS (06/12/18UTC)

Prognoza burz wydana przez IMGW na poniedziałek (https://www.facebook.com/burzaalertimgw)

Pogoda: prognoza burz na poniedziałek

Deszczowo także w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek

Nocą z poniedziałku na wtorek kolejna strefa opadowa zacznie rozbudowywać się na południowym zachodzie i południu, kierując się w stronę północnego wschodu. Nad regiony południowo-wschodniej Polski zacznie napływać niestabilna masa powietrza, która przyczynić może się do powstawania burz z ulewnymi opadami deszczu od Podkarpacia po Lubelszczyznę (wschodnie części)

Do czwartkowego poranka na południu, południowym wschodzie i w centrum sumy opadów mogą osiągać 30-40 mm, choć miejscami mogą zdarzyć się sumy przekraczające nawet 50 mm, zaś w górach +70 mm. W związku z tym miejscowe przypadki zalań lub wezbrań małych cieków wodnych są możliwe

Prognoza sum opadów do czwartkowego poranka – model ECMWF vs ICON

Grafiki: wxcharts.com, meteologix.com, windy.com