Pogoda: Nadciągają stabilne warunki z wysokim ciśnieniem i śladową ilością opadów
Pogoda nad Polską, ale i w wielu innych regionach Europy uległa wyraźnej stabilizacji. Wszystko za sprawą rozwoju nowego okresu synoptycznego, który cechuje się dominacją układów wyżowych. Najnowsze prognozy na kolejny tydzień potwierdzają, że taki typ pogody z powodzeniem utrzyma się nad naszym krajem. Spodziewajmy się bardzo małej ilości opadów, rozpogodzeń, ale także nocy z regularnymi spadkami temperatur wyraźnie poniżej 0°C
Sytuacja synoptyczna – stan obecny i prognozowany
Obecnie obszar Polski znajduje się w zasięgu bardzo silnego wyżu barycznego, którego centrum koncentruje się na południu Bałtyku. W perspektywie następnych dni pole wyżowe będzie wykazywało tendencję do słabnięcia, ale nie przełamie się na rzecz powrotu niżowej i deszczowej pogody. Pozostaniemy w strefie chłodniejszych mas powietrza, które przy wyżowej pogodzie będą regularnie inicjować noce z mrozem.
Pole ciśnienia nad fragmentem Europy – niedziela vs środa (02.03)


Prognoza kształtowania się pola ciśnienia w okresie niedziela 27.02 – piątek 04.02

Pogoda na początku marca pod znakiem znikomych opadów nad większością regionów
Prognoza anomalii opadów w ujęciu tygodniowym (27.02 – 06.03) doskonale obrazuje wpływ długotrwałego utrzymywania się wyżów. W przytoczonym okresie większość Europy doświadczy ujemnej anomalii opadów. W przypadku obszaru Polski będzie to -10/-15 mm w stosunku do normy wieloletniej. Jest to naturalny znak, ze poza chwilowymi wyjątkami nie mamy co nastawiać się na dni mijające pod wpływem opadów – parasole mogą zdecydowanie pozostać w domach.
Prognoza anomalii opadów atmosferycznych w okresie 27.02 – 06.03 – model CFS

Szybka weryfikacja potwierdza prognozy modelu CFS. Poniższe grafiki obrazują prognozę spodziewanej sumy opadów licząc od niedzieli 27.02 do końca piątku 04.03. Jak widać na nizinach opady mogą osiągnąć sumę zaledwie 1-4 mm, a same mapy uwzględniają także spodziewane opady w trakcie niedzieli 27.02. Większe sumy powyżej 5 mm mogą wystąpić tylko w regionach podgórskich i górskich. W pozostałych regionach opady praktycznie nie wystąpią. Szare pola oddają opad w zakresie 0,1 – 1 mm, czyli skrajnie śladowy. Z pewnością żaden płatek śniegu ani kropla deszczu nie pojawią się na północnym zachodzie kraju.
Przelotne i słabe opady są więc możliwe w najbliższych dniach na południu, południowym wschodzie, lokalnie i wschodzie i w mniejszym stopniu w centrum i na północnym wschodzie
Prognoza sumy opadów liczona do soboty godzina 00:00UTC (model GFS i ECMWF)


W ciągu dnia temperatury na plusie, ale nocą spodziewajmy się regularnych przymrozków i mrozu
Przewaga chłodniejszych mas powietrza wprawdzie nie przyniesie ujemnych temperatur za dnia, ale będą one dosyć skromne nad większościami regionów z pewnymi wyjątkami. Nocą jednak przy wyżowej pogodzie i rozpogodzeniach możemy spodziewać się regularnych spadków poniżej 0°C. Zwiastuje to powszechne zjawisko przymrozków lub mrozu (zależne od średniej temperatury dobowej).
Szczególnie podczas nocy z poniedziałku na wtorek i wtorku na środę termometry nocą i o świcie mogą pokazywać -4°C/-6°C. Kolejne dwie noce powinny być pod tym kątem łagodniejsze.
Wyraźnie chłodna masa powietrza we wschodniej i południowo-wschodniej Europie w nocy z poniedziałku na wtorek

Prognozy temperatur na kolejne dni – model ICON
W perspektywie nowego tygodnia najwyższe temperatury notowane będą głównie od północnego zachodu po południowy zachód. Spodziewane są temperatury przeważnie w zakresie 3°C/5°C, zaś w pozostałych regionach na ogół 1°C/3°C. W miarę dalszych prognoz, ich dokładność jest niższa, stąd należy brać pewną poprawkę na pewno jeśli chodzi o dokładnie prognozy temperatur dla czwartku i piątku
Prognoza temperatur wg modelu ICON w okresie poniedziałek – środa



Prognoza temperatur wg modelu ICON w okresie czwartek – piątek


Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com vojvodinameteo.rs windy.com tropicaltidbids.com