Pogoda: Nadciągają stabilne warunki z wysokim ciśnieniem i śladową ilością opadów

Opublikowano 27 lutego 2022 o godz. 14:44

Pogoda nad Polską, ale i w wielu innych regionach Europy uległa wyraźnej stabilizacji. Wszystko za sprawą rozwoju nowego okresu synoptycznego, który cechuje się dominacją układów wyżowych. Najnowsze prognozy na kolejny tydzień potwierdzają, że taki typ pogody z powodzeniem utrzyma się nad naszym krajem. Spodziewajmy się bardzo małej ilości opadów, rozpogodzeń, ale także nocy z regularnymi spadkami temperatur wyraźnie poniżej 0°C

Sytuacja synoptyczna – stan obecny i prognozowany

Obecnie obszar Polski znajduje się w zasięgu bardzo silnego wyżu barycznego, którego centrum koncentruje się na południu Bałtyku. W perspektywie następnych dni pole wyżowe będzie wykazywało tendencję do słabnięcia, ale nie przełamie się na rzecz powrotu niżowej i deszczowej pogody. Pozostaniemy w strefie chłodniejszych mas powietrza, które przy wyżowej pogodzie będą regularnie inicjować noce z mrozem.

Pole ciśnienia nad fragmentem Europy – niedziela vs środa (02.03)

Pogoda: Pole ciśnienia nad fragmentem Europy - niedziela
Pogoda: Pole ciśnienia nad fragmentem Europy - środa

Prognoza kształtowania się pola ciśnienia w okresie niedziela 27.02 – piątek 04.02

Pogoda: Prognoza kształtowania się pola ciśnienia w okresie niedziela 27.02 - piątek 04.02

Pogoda na początku marca pod znakiem znikomych opadów nad większością regionów

Prognoza anomalii opadów w ujęciu tygodniowym (27.02 – 06.03) doskonale obrazuje wpływ długotrwałego utrzymywania się wyżów. W przytoczonym okresie większość Europy doświadczy ujemnej anomalii opadów. W przypadku obszaru Polski będzie to -10/-15 mm w stosunku do normy wieloletniej. Jest to naturalny znak, ze poza chwilowymi wyjątkami nie mamy co nastawiać się na dni mijające pod wpływem opadów – parasole mogą zdecydowanie pozostać w domach.

Prognoza anomalii opadów atmosferycznych w okresie 27.02 – 06.03 – model CFS

Prognoza anomalii opadów atmosferycznych w okresie 27.02 - 06.03

Szybka weryfikacja potwierdza prognozy modelu CFS. Poniższe grafiki obrazują prognozę spodziewanej sumy opadów licząc od niedzieli 27.02 do końca piątku 04.03. Jak widać na nizinach opady mogą osiągnąć sumę zaledwie 1-4 mm, a same mapy uwzględniają także spodziewane opady w trakcie niedzieli 27.02. Większe sumy powyżej 5 mm mogą wystąpić tylko w regionach podgórskich i górskich. W pozostałych regionach opady praktycznie nie wystąpią. Szare pola oddają opad w zakresie 0,1 – 1 mm, czyli skrajnie śladowy. Z pewnością żaden płatek śniegu ani kropla deszczu nie pojawią się na północnym zachodzie kraju.

Przelotne i słabe opady są więc możliwe w najbliższych dniach na południu, południowym wschodzie, lokalnie i wschodzie i w mniejszym stopniu w centrum i na północnym wschodzie

Prognoza sumy opadów liczona do soboty godzina 00:00UTC (model GFS i ECMWF)

Pogoda: Prognoza sumy opadów liczona do soboty godzina 00:00UTC
Pogoda: Prognoza sumy opadów liczona do soboty godzina 00:00UTC

W ciągu dnia temperatury na plusie, ale nocą spodziewajmy się regularnych przymrozków i mrozu

Przewaga chłodniejszych mas powietrza wprawdzie nie przyniesie ujemnych temperatur za dnia, ale będą one dosyć skromne nad większościami regionów z pewnymi wyjątkami. Nocą jednak przy wyżowej pogodzie i rozpogodzeniach możemy spodziewać się regularnych spadków poniżej 0°C. Zwiastuje to powszechne zjawisko przymrozków lub mrozu (zależne od średniej temperatury dobowej).

Szczególnie podczas nocy z poniedziałku na wtorek i wtorku na środę termometry nocą i o świcie mogą pokazywać -4°C/-6°C. Kolejne dwie noce powinny być pod tym kątem łagodniejsze.

Wyraźnie chłodna masa powietrza we wschodniej i południowo-wschodniej Europie w nocy z poniedziałku na wtorek

Prognozy temperatur na kolejne dni – model ICON

W perspektywie nowego tygodnia najwyższe temperatury notowane będą głównie od północnego zachodu po południowy zachód. Spodziewane są temperatury przeważnie w zakresie 3°C/5°C, zaś w pozostałych regionach na ogół 1°C/3°C. W miarę dalszych prognoz, ich dokładność jest niższa, stąd należy brać pewną poprawkę na pewno jeśli chodzi o dokładnie prognozy temperatur dla czwartku i piątku

Prognoza temperatur wg modelu ICON w okresie poniedziałek – środa

Temperatury w poniedziałek
Temperatury we wtorek
Temperatury w środę

Prognoza temperatur wg modelu ICON w okresie czwartek – piątek

Temperatury w czwartek
Temperatury w piątek

Grafiki: http://wxcharts.com meteologix.com vojvodinameteo.rs windy.com tropicaltidbids.com

Pogoda na żywo