Pogoda: Nadciągają ciągłe opady deszczu. W piątek możliwe intensywne opady śniegu

Opublikowano 29 marca 2022 o godz. 19:18

Pogoda zmierza w kierunku bardziej dynamicznych i zmiennych warunków, co będzie dużą zmianą w stosunku do modelu jaki dominował w ostatnich tygodniach. Z uwagi na dalekosiężne zmiany w polu barycznym nad Europą, warunki pogodowe przejmą układy niskiego ciśnienia. To oznacza powrót opadów, w tym niewykluczonego śniegu o znacznej intensywności.

Pogoda w kolejnych dniach zależna od głębokich niżów

W trakcie najbliższych trzech dni w głębi Europy obserwować będziemy systematyczne zanikanie pół wyżowych na rzecz powstawania niżów. Te jak pokazują mapy ciśnienia będą nabierały na sile przede wszystkim w południowej części Europy kierując się klasycznym szlakiem na północny-wschód w stronę Bałkanów i dalej Ukrainę i Rosję. Ośrodki niżowe z tej części Europy cechuje przede wszystkim duża akumulacja opadów. Nie inaczej będzie tym razem. Do piątkowego wieczoru sumy opadów atmosferycznych w wybranych regionach Polski mogą osiągnąć nawet 35-50 mm. Takich wartości nie zanotowano nigdzie przez minione dni marca.

Zmiany w polu ciśnienia nad Europą w okresie środa-piątek (model GFS)

Pogoda: sytuacja baryczna w środę
Pogoda: sytuacja baryczna w czwartek
Pogoda: sytuacja baryczna w piątek

Najwięcej opadów przede wszystkim w południowej i południowo-wschodniej Polsce

Model: SwissHD

W środę o poranku początkowo opadów będzie niewiele. W postaci śniegu mogą występować lokalnie w regionach północnych i północno wschodnich. Opady deszczu o poranku i przed południem mogą zdarzać się w regionach południowych i południowo-wschodnich. W drugiej części dnia początkowo będzie on zanikał, jednak od południowo-wschodniej strony zbliżać zacznie się strefa opadów ciągłych. Jej wkroczenie do Polski spodziewane jest późniejszym popołudniem z kontynuacją w godzinach wieczornych i nocą.

Tym razem opady będą ciągłe, ale utrzymają się w natężeniu umiarkowanym. W trakcie dnia słabe i rozproszone opady śniegu i/lub deszczu ze śniegiem nadal mogą zdarzać się głównie w pasie od Pomorza środkowego przez Warmię i Mazury po Podlasie.

Prognoza opadów atmosferycznych w okresie 06:00 – 00:00 (skok animacji co 3 godziny)

Pogoda: opady w środę

Nocą z środy na czwartek wielkoskalowe opady deszczu będą kontynuowane w Polsce południowo-wschodniej, południowej i częściowo południowo-zachodniej aż do poranka. Miejscami na obrzeżach strefy deszcz może przechodzić w śnieg i deszcz ze śniegiem.

Prognoza opadów atmosferycznych w okresie 00:00 – 06:00 (skok animacji co 3 godziny)

Pogoda: opady w nocy z środy na czwartek

Choć większość prognoz nie potwierdza takiego scenariusza, to model GFS wskazuje, że nocą z środy na czwartek tendencja zmiany opadów deszczu w mokry śnieg będzie bardzo duża. W takim wypadku mogłyby one pojawić się od województwa świętokrzyskiego przez południe mazowieckiego po lubelskie.

Zmiana opadów deszczu w intensywny śnieg w nocy z środy na czwartek wg modelu GFS (godzina 02:00)

Jeśli jednak porównamy to z prognozą modelu Arpege na ten sam okres, takiego wariantu nie widać w ogóle. Z tego też powodu nie wydaje się wysoce prawdopodobne aby tej nocy pojawić miały się opady śniegu w dużych ilościach.

W czwartek kontynuacja opadów

W czwartek opady deszczu będą kontynuowane, ale wciąż ograniczą się do podobnych regionów wzorem środy i nocy z środy na czwartek.

Kontynuując przegląd danych modelu SwissHD widać, że w ciągu dnia w wyżej wymienionych regionach oddziaływać może kolejna strefa wielkoskalowych opadów deszczu, a okresowo i lokalnie (za dnia) opadów mieszanych. Wieczorem tendencja pojawiania się opadów mieszanych będzie wzrastała, zwiastując możliwy, zimowy incydent w trakcie piątku.

Pogoda: opady w czwartek

Porównanie z innymi prognozami:

Dane modelu Arpege wydają się dosyć zbieżne względem prognozy powyżej. Opady deszczu skupiać będą się w ciągu dnia i wieczorem głównie na południu i południowym wschodzie, ale mogą także oddziaływać w części południowo-zachodniej również jako deszcz.

Prognoza opadów na godziny: 06, 09, 12, 19, 22 (UTC) – model ARPEGE

Opady na godzinę 6
Opady na godzinę 12
Opady na godzinę 19
Opady na godzinę 22

Pogoda na piątek pod znakiem zapytania, ale z ryzykiem intensywnych opadów śniegu

Wstępne prognozy na piątek różnią się głównie pod kątem intensywności opadów śniegu i czasu trwania. Fakt ich wystąpienia jest niemal pewny, choć i tu warto podkreślić, że obserwuje się także tendencję przesuwania ich w czasie dopiero na noc z piątku na sobotę.

Najbardziej intensywny przebieg śnieżycy wskazuje model GFS. Defacto opady śniegu wg prognoz tego modelu mają rozpoczynać się już od czwartkowego wieczoru. W piątek w drugiej części dnia, wieczorem i nocą z piątku na sobotę strefa opadowa miałaby wykazywać się tendencją do rozszerzania z regionów południowych w głąb Polski (m.in. do centrum). Intensywność opadów w tym przypadku byłaby duża, skutkując pokrywą 5-10 cm, a w obszarach najdłuższych opadów nawet 15-20 cm.

Intensywne opady śniegu w piątek wg modelu GFS: symulacje na godziny: 15, 21, 03 UTC

Intensywne opady śniegu wg GFS na godzinę 15
Intensywne opady śniegu wg GFS na godzinę 21
Intensywne opady śniegu wg GFS na godzinę 03

Dla równowagi model ECMWF na tej samej szacie graficznej ogranicza znacząco wpływ opadów śniegu nad Polską. Te miałyby koncentrować się przeważnie w Polsce południowej i południowo-wschodniej, mieszając się z deszczem. Rezultatem mogłaby być pokrywa przeważnie w zakresie 5-10 cm, ale w regionach Małopolski już 10-20, zaś w regionach podgórskich nawet +25 cm.

Prognoza opadów na godziny: 09, 12, 18 UTC (model ECMWF)

Intensywne opady śniegu wg ECMWF na godzinę 09
Intensywne opady śniegu wg ECMWF na godzinę 12
Intensywne opady śniegu wg ECMWF na godzinę 18

Dla przykładu, model ICON-EU prognozuje wejście opadów śniegu nad południowy pas Polski dopiero nocą z piątku na sobotę (03UTC). Wcześniej w trakcie piątkowego dnia opady byłyby w zasadzie nieznaczne. To obrazuje skalę rozbieżności na ten moment, stąd wyciąganie ostatecznych wniosków jest na ten moment niemożliwe lub mocno niedokładne.

Opady jak widać po prognozach nie rozłożą się równomiernie po Polsce. W regionach północno-zachodnich, częściowo północnych, zachodnich i centralnych będzie ich niewiele lub wcale! Te dotrą dopiero po nadchodzącym weekendzie.

Intensywne opady śniegu wg ICON-EU na godzinę 03 w nocy z pt/sb

Grafiki: wxcharts.com meteologix.com vojvodinameteo.rs

Pogoda na żywo