Pogoda. Nadciąga chłodny strumień powietrza znad Skandynawii. Możliwe opady deszczu

Opublikowano 10 października 2021 o godz. 18:06

Nowy tydzień przyniesie zmianę pogody. Dotychczasowa stabilizacja zapewniona była przez wyż Rosyjski, który odsunie się na wschód. Pozwoli to na zmianę cyrkulacji powietrza i spływ chłodu z północy i północnego zachodu, ale także powrót opadów po kilku dniach przerwy.

Aktualna sytuacja synoptyczna i perspektywa zmian

Aktualnie od Wysp Brytyjskich po Rosję rozciąga się rozległa strefa wysokiego ciśnienia związana z dwoma głównymi wyżami. W przypadku ostatnich trzech dni, pogodę w naszym kraju kształtuje wyż rosyjski o nazwie Lioba, który wciąż transportuje suche i chłodne powietrze polarno-kontynentalne . W obszarze Skandynawii dochodzi jednak do intensyfikacji układów niskiego ciśnienia, które będą powoli rozszerzać się w głąb Europy na południe. Wyż znad Rosji zacznie wyraźnie odsuwać na wschód, ale jednocześnie swoją pozycję umocni wyż znad Wysp Brytyjskich.

Aktualna sytuacja synoptyczna nad Europą (niedziela). Europa zdominowana przez systemy wysokiego ciśnienia

Pogoda. Aktualna sytuacja synoptyczna nad Europą (niedziela). Europa zdominowana przez systemy wysokiego ciśnienia

Symptomy zmian w pogodzie dostrzegalne są już w poniedziałek. Odejście wyżu rosyjskiego daleko na wschód umożliwi dalszą rozbudowę układów niżowych i ich zatok na północy kontynentu europejskiego. Wspomniany wyżej układ znad Wysp Brytyjskich pozostanie na swoim miejscu, będąc dodatkowo rozbudowanym w kierunku północno-zachodnim (Islandia). W takiej sytuacji cyrkulacja mas powietrza zacznie się wyraźnie zmieniać. Do naszego kraju, jak i państw sąsiadujących zacznie spływać szeroki strumień chłodnego powietrza. Jego charakterystyka będzie jednak wyraźnie inna względem obecnej masy kontynentalnej. Przede wszystkim powietrze będzie bardziej wilgotne i niestabilne, stwarzając pole do rozwoju opadów deszczu, a lokalnie burz.

Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek – rozbudowa pola niskiego ciśnienia nad Skandynawią

Pogoda. Spodziewana sytuacja synoptyczna nad Europą w poniedziałek - rozbudowa pola niskiego ciśnienia nad Skandynawią

Spływ chłodnego powietrza po wschodniej części wyżu i w obszarze zatok niżowych znad Skandynawii

Pogoda. Spływ chłodnego powietrza po  wschodniej części wyżu i w obszarze zatok niżowych znad Skandynawii

Pogoda na poniedziałek i kolejne dni. Wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu

W poniedziałek pogoda początkowo w wielu regionach będzie stabilna i bez opadów, jednak ze stopniowo narastającym zachmurzeniem. Będzie ono dosyć charakterystyczne, typowe dla zbliżającego się frontu chłodnego. Czoło zbudowane będzie z chmur piętra wysokiego, które z czasem zacznie przechodzić w piętro średnie i finalnie niskie. W ostatniej strefie występować będą także opady deszczu. Ich natężenie będzie słabe, zaś sam charakter przelotny. W ciągu dnia wystąpić mogą one od województwa lubuskiego po dolnośląskie i wielkopolskie, a także od zachodniopomorskiego po pomorskie (tu opady mogą być chwilowo silniejsze).

Prognoza opadów i zachmurzenia w poniedziałek – godzina 12:00 i 20:00. Model UMPL

We wtorek po przejściu frontu przez nasz kraj, szerokim strumieniem spłynie świeża masa powietrza o zwiększonej niestabilności. Przełoży się to na rozwój konwekcji w postaci rozproszonych komórek z opadami deszczu. Największa liczebność notowana będzie prawdopodobnie w zachodniej połowie kraju oraz na północy. Lokalnie opady mogą pojawiać się na południowym wschodzie, południu i w centrum. Na Bałtyku oraz w obszarze gmin nadmorskich mogą pojawiać się pojedyncze burze. Ponadto wzrośnie prędkość wiatru, który w porywach może wynosić 40-50 km/h.

Prognoza opadów i zachmurzenia we wtorek – godzina 15:00. Model UMPL

W środę spływ chłodniejszego powietrza będzie kontynuowany. Przedstawiony poniżej model UMPL, ale także inne, dosyć zgodnie wskazują na możliwość rozwoju opadów deszczu (w tym lokalne burze), w pasie od północy przez centrum, częściowo zachodu po południe i częściowo południowy zachód. Na Pomorzu środkowym niewykluczone będą pojedyncze komórki burzowe. Pogodniej może być w zachodniej i wschodniej połowie kraju. W obszarach podgórskich mogą występować opady deszczu ze śniegiem, zaś wysoko w Tatrach wystąpić mogą opady samego śniegu.

Prognoza opadów i zachmurzenia w środę – godzina 17:00. Model UMPL

Porównanie sum opadowych do środy 22:00 – model ICON vs ECMWF. Nad przeważającą częścią kraju sumy nie powinny przekraczać 5 mm. Więcej opadów przewiduje się tylko wzdłuż wybrzeża i lokalnie na południu. Najmniej opadów pojawi się na wschodzie i północnym wschodzie:

Temperatury na niskim poziomie

Nie przewiduje się większych różnic w temperaturach nad Polską. Od poniedziałku do środy zakres ten powinien wynosić 9°C/13°C. Jedynie w poniedziałek na krańcach północno-zachodnich mogą jeszcze dojść do 14°C/15°C. Z uwagi na możliwość pojawiania się umiarkowanego wiatru, odczuwalna temperatura może osiągać naturalnie niższy poziom aniżeli sygnalizowany przez termometry.

Prognoza temperatur powietrza na poniedziałek, wtorek i środę – model ICON

Grafiki: http://mapy.meteo.pl http://meteologix.com http://windy.com http://vojvodinameteo.rs