Pogoda na wtorek. Nad Polskę nadciąga układ Gisela z ulewnymi opadami deszczu

Opublikowano 12 października 2020 o godz. 19:46

Pogoda w poniedziałek przyniosła spodziewany deszcz od południa przez centrum po północny wschód kraju. Opady miały charakter na ogół słaby i umiarkowany. Pogorszenie pogody związane jest ze stopniowo zbliżającym się układem niskiego ciśnienia Gisela, który kieruje się do nas znad Morza Śródziemnego. We wtorek pogoda zacznie nabierać znacznie większego dynamizmu zwłaszcza wieczorem i w trakcie nocy z wtorku na środę. Wtedy to przez obszar południa i centrum kraju przetoczy się silna ulewa, zaś na północnym zachodzie wystąpi silny wiatr związany z dużą różnicą ciśnień.

Prognoza sytuacji synoptycznej na wtorek – nasuwający się niż śródziemnomorski „Gisela” (http://www.met.fu-berlin.de/wetterpate/)

Deszczowa pogoda przed południem. Możliwy śnieg

Strefa A

Już od samego rana opady deszczu spodziewane są na południu kraju w pasie od Podkarpacia po Górny Śląsk, z szybką tendencją do rozbudowywania się w kierunku północno-zachodnim (województwa: świętokrzyskie, łódzkie, mazowieckie). Opady będą miały charakter umiarkowany, miejscami intensywny. W górach możliwy będzie śnieg. Opady zwłaszcza na Podhalu mogą być intensywne, a sam śnieg bardzo mokry i ciężki. śnieg może spaść także na południu Górnego Śląska oraz w pasie Sudetów oraz nieco poniżej m.in. w regionach Wałbrzycha jako opady deszczu ze śniegiem. Do południa opady powinny rozbudować się już w kierunku województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W strefie B opady będą bardziej przelotne z okresowymi przerwami, ale przy pełnym zachmurzeniu. W strefie C początkowo możliwe przejaśnienia zwłaszcza nad województwami nadmorskimi.

Deszczowe popołudnie nad znaczną częścią Polski

Po południu deszcz możliwy będzie już praktycznie w całej strefie A, a także w strefie B. Opady głównie na południu i w centrum mogą być intensywne. Natężenie opadów czym bliżej wieczora, tym będzie zdecydowanie rosło. Wieczorem oraz nocą możemy mieć już do czynienia z ulewami o charakterze wielkoskalowym. W strefie C po południu lokalne opady deszczu możliwe będą od Pomorza zachodniego po Pomorze środkowe.

Największa akumulacja opadów wystąpi w pasie od Małopolski po Opolszczyznę. Do środowego poranka spaść może nawet 50-70 litrów wody na metr kwadratowy.

Temperatury na południu i w centrum osiągać będą 5-7 stopni. W pozostałych regionach będzie to średnio 10 stopni, zaś wyjątkowo na wschodzie Lubelszczyzny nawet 15-17 stopni co związane będzie z przechodzeniem fragmentu ciepłego wycinka sektora powietrza jaki znajdować będzie się nad wschodnią częścią kontynentu europejskiego.

Grafiki: meteomodel.pl