Pogoda nad Polską. Niedziela z kontynuacją opadów deszczu i silnym wiatrem do 70 km/h

Opublikowano 26 września 2020 o godz. 12:30

Pogoda nad Polską. Niedziela z kontynuacją opadów deszczu

Obszar Polski pozostaje całościowo pod wpływem zatoki niżowej, która stacjonuje nad Europą, przynosząc deszczową i wietrzną pogodę w wielu krajach. W porównaniu do soboty synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Przez obszar naszego kraju prognozowane jest przejście kolejnego ośrodka niżowego wraz z systemem aktywnych frontów atmosferycznych. To zaś zwiastuje nam kontynuację pochmurnej pogody z niskimi temperaturami oraz opady deszczu. Nie wszędzie jednak pogoda będzie przybierała postać jesiennej szarugi. W północnej części kraju możemy liczyć na dosyć wysokie temperatury i mniejszą szansę na opady deszczu.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na niedzielę. Ośrodek niżowy nad Polską rozwinięty wewnątrz rozległej strefy obniżonego ciśnienia atmosferycznego

Deszczowa niedziela nad Polską

Na niedzielę wyznaczono dwie główne strefy z różnym typem pogody w ciągu dnia. Zarówno w jednej jak i drugiej strefie prognozowany jest deszcz, ale różniący się natężeniem i czasem trwania.

W głównej strefie oznaczonej literą A, od samego rana prognozowana jest wędrówka opadów wielkoskalowych i niskich chmur nimbostratus. Deszcz będzie padał początkowo na południowym wschodzie i w centrum, zaś do południa zacznie padać także w pozostałych regionach południowych i częściowo na zachodzie. Po południu opady rozbudują się wyraźnie nad zachodnią i centralną Polską, zaś stopniowo ustępować będą na południowym wschodzie. W całej strefie możemy oczekiwać od umiarkowanych po lokalnie intensywne opady deszczu. Od Podkarpacia przez Lubelszczyznę po Mazowsze pojawią się silniejsze porywy wiatru dochodzące do 50-70 km/h.

W strefie B prognozowana jest mniejsza ilość opadów z umiarkowanym zachmurzeniem, miejscami rosnącym do poziomu dużego. Przelotne opady mogą zdarzać się w tym pasie w trakcie całego dnia, ale powinny ty być opady lokalne. Wyjątek może stanowić obszar województwa zachodniopomorskiego.

Duże zróżnicowanie temperatur

W obszarze występowania pełnego zachmurzenia i opadów, temperatury spadną średnio do 9-10 stopni Celsjusza. Od Śląska po Małopolskę miejscami wzrosną do 13 stopni. Bardzo duże różnice temperatur wystąpią jednak w porównaniu do północy Polski. Tutaj szczególnie od województwa pomorskiego po warmińsko-mazurskie osiągać mogą nawet 24-25 stopni Celsjusza!

Temperatury nad Polską na godzinę 12Z – prognoza modelu ICON

Grafiki: meteomodel.pl, windy.com