Ośrodek niżowy Foelke – deszczowa pogoda i jesienna szaruga

Opublikowano 15 października 2020 o godz. 18:47

Układ niskiego ciśnienia „Gisela” odsunął się już od Polski i w trakcie piątku będzie już bardzo daleko wgłębi północnej Rosji. Aktywność niżowa na południu Europy jest wciąż podwyższona, co zwiastuje nam kolejne opady deszczu. Tym razem możemy być jednak spokojniejsi, bo choć deszczowa i pochmurna pogoda utrzyma się nad naszym krajem, to sytuacja synoptyczna w kolejnych dniach nie będzie aż tak dynamiczna jak z początku tygodnia.

Sytuacja synoptyczna na piątek – Polska pod wpływem ośrodka niżowego Foelke oraz pofalowanego frontu atmosferycznego

http://www.met.fu-berlin.de/de

Kolejne dni z przelotnymi opadami deszczu

W piątek pogoda w kraju wciąż będzie pochmurna z przelotnymi opadami deszczu. Od samego rana padać może na południu kraju, miejscami w centrum oraz wzdłuż województw północnych. W całym kraju utrzymywać będzie się wilgotna masa powietrza, przez co dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite. O poranku silne mgły możliwe będą zwłaszcza w południowo-wschodniej Polsce. Animacja poniżej obrazuje prognozę obszarów z możliwymi opadami deszczu modelu Swiss HD na godziny popołudniowe (13:00 – 19:00). Jak widać padać może od południowego zachodu przez centrum, od południa po południowy wschód oraz na północnym zachodzie. Najmniejsze szanse na opady po południu wystąpią na północnym wschodzie. Na południowym wschodzie zwłaszcza w regionie Podkarpacia opady mogą być silniejsze, ale krótkotrwałe. W Zakopanem z pewnością pojawi się kolejna dostawa śniegu.

Opady mimo, że będą miały w zdecydowanej większości natężenie słabe i umiarkowane, nie pozwolą na szybsze ustabilizowanie się trudnej sytuacji hydrologicznej na południu kraju.

https://meteologix.com

Sobota – deszczowa pogoda na południowym wschodzie

W pierwszy dzień weekendu opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym prognozowane są głównie na południowym wschodzie kraju oraz południu, a lokalnie w centrum, na północnym wschodzie oraz wzdłuż wybrzeża.

Sobota – ośrodek niżowy Foelke nad Ukrainą

https://www.dwd.de/

 

W niedzielę przez kraj prognozowana jest wędrówka chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Szwecji. Na jego trasie występowały będą kolejne opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, które w przekroju dnia mogą wystąpić nad większością regionów. W całym kraju wzrośnie również prędkość wiatru z sektora zachodniego od 40-60 km/h – najsilniej na północy.

Spodziewane opady deszczu w niedzielę na froncie chłodnym

http://mapy.meteo.pl/

Prognozowane porywy wiatru w niedzielę

https://www.wxcharts.com/