Pogoda na wtorek. Zanikające opady na froncie ciepłym i możliwy wzrost temperatur do +20°C

Opublikowano 29 marca 2021 o godz. 17:53

We wtorek obszar Polski pozostanie pod wpływem rozległej strefy wysokiego ciśnienia rozbudowanej nad Europą z centrum umiejscowionym na terenie Niemiec. Warunki pogodowe będą kształtowane przez fragment frontu ciepłego przebiegającego nad Polską wschodnią, południowo-wschodnią i południową. Do kraju z południowego zachodu napływać będzie strumień ciepłej i wilgotnej masy powietrza polarnomorskiego o równowadze stałej.

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Przelotne opady deszczu na froncie ciepłym

Obecność linii frontu ciepłego we wschodniej połowie kraju będzie przyczyną występowania słabych i przelotnych opadów deszczu przez cały dzień, utrzymując się także po zachodzie słońca. Na podstawie trzech wyników modeli numerycznych widać, że opady obejmować będą głównie 3-4 województw, przy czym warto ponownie podkreślić, że opady będą słabe/bardzo słabe.

Model numeryczny SwissHD wskazuje na możliwość pojawiania się przelotnych opadów deszczu w ciągu dnia, początkowo na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do południa, zaś popołudniu głównie od Lubelszczyzny po Podkarpacie. Lokalne opady mogą zdarzać się początkowo także na południu i południowym wschodzie Małopolski jak i wschodniej części województwa świętokrzyskiego. Rozpogodzenia będą postępować przede wszystkim wzdłuż zachodniej połowy kraju, skąd napływać ma ciepła masa powietrza.

Symulacja opadów nad Polską i poziom zachmurzenia kolejno na godziny: 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 (model SwissHD)

 

Podobną wizję kształtuje model UMPL. Największa szansa na przelotne i słabe opady deszczu obejmować ma południowo-wschodnią część kraju z głównym naciskiem na województwa: lubelskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie. Przed południem słabe opady mogły by zdarzyć się okazjonalnie od województwa łódzkiego po śląskie. Scenariusza tego nie potwierdza jednak powyższy model SwissHD. Przejaśnienia w ciągu dnia możliwe będą na północy oraz na południowym zachodzie.

Symulacja opadów nad Polską i poziom zachmurzenia kolejno na godziny: 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 (model UMPL)

Model ICON-EU wskazuje na możliwość występowania przelotnych i słabych opadów deszczu głównie na obszarze województw: lubelskie, podkarpackie, a także świętokrzyskie i małopolskie. Jak widać po symulacji opady te będą dosyć lokalne i punktowe. przejaśnienia wystąpić mają głównie na południowym zachodzie kraju.

Symulacja opadów nad Polską i poziom zachmurzenia kolejno na godziny: 06:00, 09:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 (model ICON-EU, godziny podane w czasie UTC +02:00h)

Wysokie temperatury

Model GFS wskazuje na temperatury wahające się w przedziale 18-19°C w zachodniej połowie kraju. Najchłodniej będzie w niektórych regionach południowo-wschodniej części z wartościami 8-10°C natomiast w pozostałych regionach od 12 do 16°C

Model ECMWF daje nam zbliżony obraz rozkładu temperatur z maksimum na poziomie 18-19°C w zachodniej połowie kraju i najniższymi odczytami na południowym wschodzie (8-12°C) i miejscami krańcach północno-wschodnich. Generalnie w pozostałcyh regionach przedział ma kształtować się na poziomie 14-16°C

Wersja modelu ICON i SwissHD z chłodniejszym wariantem wzdłuż wschodniej połowy kraju (8-12°C) i wysokimi temperaturami na zachodzie – na obszarze województwa lubuskiego nawet +20°C.

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, wxcharts.com, knmi.nl