Pogoda na wtorek. Szansa na więcej przejaśnień i wzrost temperatur

Opublikowano 1 marca 2021 o godz. 19:10

Marzec rozpoczął się od typowo wyżowej i stabilnej pogody, jednak z dużym udziałem pod inwersyjnych chmur. Związane jest to z charakterystyką cieplejszej masy powietrza jaka dopływa do naszego kraju, cechującej się skumulowaną zawartością wilgoci w dolnej części troposfery. Przejaśnienia w ciągu dnia pojawiły  się częściowo na południowym zachodzie i zachodzie, a przede wszystkim na północnym wschodzie. Miejscowe przejaśnienia wystąpiły także na północy oraz na dosyć lokalnie na północnym wschodzie.

Stan zachmurzenia nad Polską na godzinę 16:30 (via sat24.com)

Pogoda na wtorek

We wtorek możemy liczyć na więcej rozpogodzeń – tak sygnalizuje część prognoz numerycznych. Patrząc po fakcie, że dzisiaj prognozy nie szacowały takiej skali rozpogodzeń, można przypuszczać, że jutro faktycznie w większej ilości regionów wystąpi pogodne niebo. Pojawienie się większej ilości pogodniejszego nieba związane ma być ze spadkiem wilgotności w najniższych poziomach troposfery. W kwestii sytuacji synoptycznej nie nadejdą żadne istotne zmiany (póki co). Nasz kraj nadal pozostanie pod wpływem stabilnego układu wyżowego, którego główna strefa najwyższego ciśnienia biegnąć będzie od Morza Północnego przez Europę centralną po południową.

Prognozowana sytuacja synoptyczna we wtorek

Prognozy zachmurzenia

Przejdźmy do kwestii, które wydają się na ten moment najtrudniejsze w oszacowaniu, czyli zachmurzenie.  Dla wyników poszczególnych modeli numerycznych jako punkt przyjęto godzinę 12:00.

UMPL

Najwięcej zachmurzenia koncentrować ma się od północnego zachodu przez północ po północny wschód. Na linii zachód-centrum-wschód występować mają miejscowe przejaśnienia, natomiast najwięcej przejaśnień miałoby wystąpić wzdłuż województw granicy południowej

Prognoza pogodairadar.pl

W tym przypadku pasmo rozpogodzeń i co warto dodać – do postaci bezchmurnego nieba, wystąpić ma na południu, południowym wschodzie, wschodzie, centrum i w kierunku Polski północnej (kujawsko-pomorskie). Więcej chmur gromadzić ma się od północnego zachodu po północny wschód.

SwissHD

Prognoza modelu SwissHD rysuje zbliżony scenariusz w stosunku do modelu UMPL. Najwięcej chmur koncentrować ma się na północnym wschodzie, ale także północy i północnym zachodzie (z niewielką szansą na przejaśnienia). Dużo rozpogodzeń nawet do postaci bezchmurnego nieba wystąpić ma od południowego zachodu po południowy wschód z naciskiem na województwa wzdłuż granicy południowej.

ICON-EU

Prognoza zbliżona do wyników z mapki pogodairadar.pl. Dużo rozpogodzeń pojawić ma  się nad większością kraju. Zachmurzenie duże i całkowite ograniczyło by się do północno-wschodniej części Polski. Lokalnie niewielkie koncentracje zachmurzenia pojawić mogły by się na wschodzie i północnym zachodzie/północy. Zdecydowanie najpogodniej mogło by być od południowego zachodu po południowy wschód.

Wniosek jaki się nasuwa na jutro po przeglądzie prognoz:

Największe szanse na pogodne niebo, nawet całkowicie wolne od chmur występować będą od południowego zachodu przez południe po południowy wschód. Więcej rozpogodzeń powstać może także na zachodzie, w centrum i wschodzie, ale także częściowo na północy. Największa koncentracja chmur wystąpić ma od północnego zachodu po północny wschód. Tutaj możliwe będzie zachmurzenie duże (niewielkie przejaśnienia) i całkowite.

Temperatury

Punkt: 13:00/12:00

Pomimo wyliczanych temperatur na ogół powyżej 6 stopni Celsjusza, warto zaznaczyć, że w przypadku występowania całodniowego zachmurzenia i możliwych mgieł, rzeczywisty rozkład temperatur może wahać się w przedziale 2-6 stopni Celsjusza.

Prognozy temperatur na wtorek. Modele: GFS, ICON-EU, ECMWF

Infografiki: meteologix.com, weatheronline.pl, vojvodinameteo.rs, pogodairdara.pl, mapy.meteo.pl