Pogoda na wtorek. Przewaga ciepłej i stabilnej aury. Burze tylko lokalnie.

Opublikowano 14 czerwca 2021 o godz. 17:39

We wtorek do kraju chwilowo wkroczy strefa frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Front będzie mało aktywny, przynosząc głównie wzrost zachmurzenia, a miejscami słabe opady deszczu i lokalne burze. Przed frontem znajdować będzie się bardzo ciepła masa powietrza polarnomorskiego, natomiast za frontem do północnej Polski spłynie odmiana chłodniejsza.

We wtorek obszar Polski znajdować będzie się nadal w polu podwyższonego ciśnienia związanego z układem wyżowym znad Atlantyku. Front chłodny w ciągu dnia układać będzie się od zachodu przez północ po północny wschód. Sam front związany będzie z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad północnej Skandynawii

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Opady deszczu oraz burze o zasięgu lokalnym spodziewane są popołudniu głównie od pogranicza województwa kujawsko-pomorskiego z mazowieckim przez północ Mazowsza po Warmię i Mazury oraz Podlasie. Burze będą słabe, generując jedynie chwilowo silniejsze opady deszczu. Więcej chmur koncentrować ma się od południowego zachodu przez północ po północny wschód. Dużo pogodnego nieba odnotują województwa nadmorskie, zaś dosyć pogodnie będzie także w centrum, na południu i południowym wschodzie

Opady deszcz u i lokalne burze, poziom zachmurzenia – prognoza modelu UMPL na wtorkowe popołudnie

Model SwissHD wskazuje na pojawienie się pojedynczych komórek ze słabymi opami deszczu także od województwa lubuskiego po wielkopolskie. Widać jednak, że będą to bardzo lokalne i incydentalne przypadki.

Temperatury powietrza w zależności od regionu będą kształtować się na różnym poziomie. Zdecydowanie najcieplej będzie przed frontem w południowo zachodniej części Polski – tutaj możemy liczyć nawet na 24-26°C, zaś w pozostałych regionach przed frontem od około 22°C do 24°C. W strefie spływu chłodniejszych mas powietrza znajdzie się przede wszystkim pas od województwa zachodniopomorskiego przez pomorskie po warmińsko-mazurskie. Temperatury w tych regionach mogą spaść poniżej 20°C.

Temperatury powietrza nad Polską w drugiej części wtorkowego dnia – model ICON

Grafiki: meteologix.com, mapy.meteo.pl, knmi.nl,