Pogoda na wtorek: Przelotny śnieg w górach. Poza tym dużo chmur i mróz

Opublikowano 10 stycznia 2022 o godz. 18:44

We wtorek pogoda w kraju nie ulegnie większym zmianom. W porównaniu do poniedziałku pojawią się opady śniegu, choć te zdecydowanie ograniczą się do obszarów górskich. Pomimo wyżowej pogody wciąż spodziewana jest spora ilość chmur.

Sytuacja synoptyczna

Obszar Polski znajdzie się w strefie najsilniejszego pasma wysokiego ciśnienia. Potwierdzają to mapy analizy synoptycznej (KNMI.nl). Ciśnienie w kraju osiągnie nawet 1035-1037 hPa. Nad krajem pozostanie mroźniejsza masa powietrza przynosząc kolejny dzień z ujemnymi wartościami temperatur.

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek 11.01

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek 11.01

Pogoda na wtorek – zachmurzenie, opady, temperatura

Według danych modelu SwissHD wtorek zapisze się pod znakiem zachmurzenia dużego i całkowitego. We wszystkich regionach spodziewane są chmury piętra niskiego, a miejscami także mgły. Szanse na przejaśnienia będą bardzo niewielkie, stąd należy nastawić się na pochmurną pogodę. Większe zagęszczenie chmur model prognozuje dla północnej i wschodniej połowy kraju.

Podobnie jak w poniedziałek, generalnie nie są spodziewane opady atmosferyczne nad większością województw. Lokalne i co warto podkreślić – słabe opady śniegu, mogą wystąpić na południu Małopolski i Podkarpacia. Ponadto słaba konwekcja jest możliwa do rozwoju nad Bałtykiem, w wyniku czego opady mogą wkraczać nad obszary wybrzeża Pomorza zachodniego.

Prognoza zachmurzenia i opadów na wtorek (godzina 12:00) – model SwissHD

Temperatury powietrza o poranku wyniosą przeważnie -4°C/-6°C z najniższymi wartościami w centrum, na wschodzie i północy, ale obszarach górskich i podgórskich temperatury mogą być jeszcze niższe, schodząc poniżej -10°C. W ciągu dnia (w południe) mróz będzie nieco słabszy, przeważnie kształtując się w zakresie -2°C/-4°C. Nocą z wtorku na środę będzie ponownie mroźniej z podobnym zakresem temperatur jak o poranku.

Prognoza temperatur na godzinę 07:00 i 12:00 (model ICON-EU)

Pogoda: Prognoza temperatur na godzinę 07:00
Pogoda: Prognoza temperatur na godzinę 12:00

Prognozowane temperatury o północy

Pogoda: Prognozowane temperatury o północy

Ciśnienie i wiatr

Ciśnienie osiągnie bardzo wysokie wartości. Nad większością kraju wahać będzie się w zakresie 1036/7 hPa, ale na południowym zachodzie może dobić nawet do 1038 hPa. Osoby wrażliwe na zmienność pogody mogą odczuwać złe samopoczucie. Wiatr odczuwalny będzie głównie na południu i wschodzie przy czym i tak będzie on dosyć słaby z północno-wschodniego sektora. W regionach podgórskich może być silniejszy z porywami do 50-70 km/h.

Ciśnienie atmosferyczne nad Polską we wtorek – 12:00 (model ICON-EU)

Grafiki: http://meteologix.com