Pogoda na wtorek. Nadciągają wielkoskalowe opady deszczu, miejscami także mokrego śniegu

Opublikowano 21 grudnia 2020 o godz. 18:57

Przed nami duża i wyraźna destabilizacja pogody nad Polską. Wszystko za sprawą prognozowanego wejścia głębokiej zatoki niżowej nad północną Europę. We wtorek przez obszar Polski prognozowane jest przejście ciepłego frontu atmosferycznego, który prowadzić będzie rozległą strefę wielkoskalowych opadów deszczu, a z czasem także śniegu. Pochmurna i deszczowa pogoda obejmie swoim zasięgiem wszystkie regiony Polski bez wyjątków.

Sytuacja synoptyczna na wtorek – obszar Polski pod wpływem frontu ciepłego zatoki niżowej znad Europy północnej

http://dwd.de

Pogoda na wtorek – przebieg dla pierwszej i drugiej części dnia

Przed południem [06:00 – 12:00]

Już od samego rana pochmurna i deszczowa pogoda występować będzie w regionach zachodnich i północnych. Strefa frontowych opadów deszczu będzie szybko przemieszczać się w kierunku wschodnim. Opady będą miały charakter ciągły, zaś natężenie od umiarkowanego po lokalnie silne. Do południa linia opadów deszczu powinna sięgnąć pas od województwa warmińsko-mazurskiego przez mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie. Od świętokrzyskiego po warmińsko-mazurskie mogą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem. Sam śnieg wystąpić może zwłaszcza na Warmii i Mazurach. Około południa opady powinny słabnąć w województwie dolnośląskim i lubuskim. Front do godziny 12:00 nie powinien sięgnąć pasa od Podlasia po Podkarpacie. Miejscami na krańcach południowo-wschodnich możliwe będą słabe rozpogodzenia.

Po południu [12:00 – 18:00]

W drugiej części dnia strefa opadów deszczu odsuwać będzie się głównie na południe, wschód i północ kraju. Opady już w formie przelotnej będą występowały na południowym zachodzie i zachodzie Polski. W województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim opady deszczu ze śniegiem mogą przechodzić w intensywne śnieżyce, ale wieczorem ponownie będą zastąpione opadami deszczu. Na wschodzie Lubelszczyzny możliwe opady marznące! Na południowym zachodzie i południu mogą wystąpić porywy wiatru o sile 40-60 km/h.

Temperatury

Temperatury nad Polską będą bardzo mocno zróżnicowane. Na zachodzie i południowym-zachodzie za frontem ciepłym wzrost temperatur może zatrzymać się nawet na okolicach 13 stopni! Im bardziej na wschód, tym temperatury będą systematycznie spadać do okolic 4-5 stopni Celsjusza. Najniższe temperatury odnotowane będą na Podlasiu i częściowo w warmińsko-mazurskim. Mowa tu o temperaturach od 0 do 4 kresek.

http://meteomodel.pl