Pogoda na wtorek. Kontynuacja opadów deszczu. Od północy stopniowe rozpogodzenia

Opublikowano 23 sierpnia 2021 o godz. 19:27

We wtorek nad wieloma regionami Polski utrzyma się pochmurna pogoda. Ośrodek niżowy odpowiedzialny za opady deszczu powoli będzie odsuwał się od naszego kraju, ale ustąpienie opadów przewiduje się dopiero w drugiej części nocy z wtorku na środę. Od północnej części Polski postępować będą rozpogodzenia.

Drugi dzień z deszczowym niżem w kraju

W ciągu dnia ośrodek niżowy wędrować będzie powoli na wschód nad obszar Ukrainy. Jego powolne tempo przemieszczania się będzie przyczyną utrzymania się pochmurnych i deszczowych warunków w kraju, podobnie jak w poniedziałek (klik). Na północy kraju widać jednak znaczący wzrost ciśnienia związany z wyżem znad Wysp Brytyjskich

Położenie niżu wg modelu ECMWF we wtorkowe przedpołudnie

Pogoda. Spodziewane ciśnienie atmosferyczne na wtorek

O poranku strefa wielkoskalowych opadów deszczu zaznaczać będzie się szczególnie od południowego zachodu przez częściowo centrum po południe i południowy wschód. Opady miejscami nadal mogą mieć silniejsze natężenie. Z biegiem upływu kolejnych godzin strefa będzie podążała wraz z odsuwającym się centrum niżu. Deszcz ograniczy się głównie do południowej i południowo wschodniej Polski i tutaj pochmurna i deszczowa pogoda będzie trwała przez cały dzień. Lokalnie od południa Małopolski po Podkarpacie pojawi się niewielka szansa na lokalne burze. Najdłużej opady utrzymać mają się od Podkarpacia po Lubelszczyznę. Prawdopodobnie w drugiej części nocy z wtorku na środę deszcz powinien definitywnie ustąpić.

Symulacja przebiegu opadów deszczu w godzinach 06:00UTC – 22:00UTC z krokiem co 02h

Pogoda. Symulacja przebiegu opadów deszczu w godzinach 06:00UTC - 22:00UTC z krokiem co 02h

Pogoda. Od północnej części kraju możliwe przejaśnienia wraz ze wzrostem temperatur

Podczas gdy w południowej i południowo-wschodniej Polsce utrzymają się chmury i deszcz, w innych regionach pojawi się szansa na poprawę pogody. Według modelu UMPL w ciągu dnia możliwe są także strefy przejaśnień. Największe szanse na chwilowe przebłyski słońca mogą doświadczyć mieszkańcy zachodniej i północnej Polski. Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, wzrastające do dużego. W tych regionach, w drugiej części dnia nie przewiduje się jednak opadów deszczu. Miejscami przebłysku mogą wystąpić także na północnym wschodzie.

Rozpogodzenia wg modelu UMPL

Konsekwencją przejaśnień będzie także szansa na wzrost temperatur. Według modelu ICON na zachodzie termometry mogą pokazać nawet 20 st.C, zaś na północy przeważnie od 17 do 19 st.C. Na północnym wschodzie przewiduje się średnio okolice 16 st.C, natomiast najchłodniejszymi regionami będą naturalnie te z najbardziej pochmurną i deszczową aurą. Na południu i południowym wschodzie model zwiastuje przeważnie 13/15 st.C

Prognoza temperatur na wtorkowe popołdunie – model ICON

Grafiki: http://mapy.meteo.pl, http://wxcharts.com http://windy.com