Pogoda na wtorek 22.02: Umiarkowany wiatr i rozproszone opady

Opublikowano 21 lutego 2022 o godz. 18:45

We wtorek pogoda w kraju będzie nadal sterowana przez układ Antonie, odpowiedzialny za poniedziałkowy, silny wiatr. Z zachodu zacznie jednak zbliżać się przejściowy klin wysokiego ciśnienia. Wiatr w ciągu dnia będzie już znacznie słabszy, pozostając na nizinach w zakresie umiarkowanych prędkości.

Sytuacja synoptyczna

W ciągu dnia obszar Polski znajdować będzie się początkowo pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia niżu wkraczającego nad obszary Rosji. Znad Niemiec zacznie zbliżać się klin wyżowy prowadzący stabilniejszą i suchszą masę powietrza, dając możliwość rozpogodzeń. W obrębie zatoki możliwy jest rozwój płytkiej konwekcji z lokalnymi opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem.

Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda: Sytuacja synoptyczna nad Europą we wtorek

Pogoda na poniedziałek: opady, temperatury, wiatr

Na bazie modelu UMPL

O poranku rozproszone opady deszczu ze śniegiem i śniegu są możliwe na północnym wschodzie szczególnie w pasie od Warmii i Mazur po Podlasie, ale początkowo spodziewane są także opady deszczu, które mogą sięgnąć Mazowsza. Poza tym przelotny deszcz może zdarzyć się w województwach zachodnich i lokalnie w centrum (choć będą to opady bardzo słabe). Lokalnie śnieg może popadać także na południu Małopolski

Około południa opady zaczną się mocno ograniczać głównie do regionów centralnych i miejscami na południu. Na północnym zachodzie i północy możliwe są większe rozpogodzenia

Prognoza zachmurzenia i opadów wg modelu UMPL na godziny: 07:00, 10:00, 13:00

Opady na godzinę 7
Opady na godzinę 10
Opady na godzinę 13

W drugiej części dnia i pasmo rozproszonych i na ogół słabych opadów deszczu może rozciągać się od południowego zachodu przez centrum po południowy wschód. Zasięg opadów będzie jednak mocno lokalny. Po zachodzie słońca część z komórek może generować chwilowo opad mieszany. Zachmurzenie na zachodzie ulegnie wzrostowi z uwagi na zbliżanie się frontu, który nocą z wtorku na środę zacznie wkraczać do Polski, niosąc opady o charakterze wielkoskalowym.

Opady i zachmurzenie na godzinę 16:00 i 19:00

Opady na godzinę 16
Opady na godzinę 19

Temperatury

Temperatury powietrza wyniosą przeważnie 5°C/6°C dochodząc lokalnie do 7°C na Dolnym Śląsku. Na północnym wschodzie będzie dużo chłodniej z możliwym spadkiem do 0°C/2°C. Nieco chłodniej zrobi się także wzdłuż województw nadmorskich i tu możliwe 3°C/4°C, ale im bardziej na południe, tym cieplej.

Prognoza temperatur powietrza na godzinę 13:00

Pogoda: Prognoza temperatur powietrza na godzinę 13:00

Wiatr

Pogoda pod kątem wiatru będzie dużo spokojniejsza. Zarówno w pierwszej jak i drugiej części dnia pozostanie on w umiarkowanym zakresie prędkości, ale będzie wciąż odczuwalny. Do godziny 12:00 porywy o wartości 50-60 km/h mogą zdarzyć się miejscami na północy, północnym wschodzie, wschodzie, częściowo na zachodzie i południowym zachodzie. Naturalnie podobne wartości uzyskane będą wzdłuż wybrzeża, a w regionach Zatoki Gdańskiej do 70 km/h.

Popołudniu wiatr przeważnie do 50 km/h ograniczy się już głównie do regionów wschodnich i północno wschodnich. Na samych krańcach możliwe są jeszcze porywy do 50 km/h.

Prognoza porywów wiatru w zakresie 06:00-12:00 oraz 12:00-18:00

Pogoda: wiatr w godzinach 06-12
Pogoda: porywy wiatru w godzinach 12-18

Grafiki: http://mapy.meteo.pl meteologix.com windy.com