Pogoda na wieczór i noc. Rozproszone opady śniegu na południu i południowym wschodzie Polski

Opublikowano 28 stycznia 2021 o godz. 17:55

Aktualnie nad wschodnią/północno-wschodnią częścią kraju przemieszczają się opady śniegu związane z odsuwającym się frontem o charakterze okluzji. W trakcie nadchodzących godzin występować kontynuacja opadów jest oczekiwana głównie na północnym wschodzie w regionach wschodniego Mazowsza, północnej Lubelszczyzny i południowej części Podlasia.

Druga strefa rozwijać będzie się w regionach południowo-zachodnich, południowych i południowo-wschodnich, związanych z frontem o charakterze ciepłym. W wymienionych regionach oczekiwane są opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Proceder ten od godziny 15:00 jest obserwowany już w południowo-wschodniej połowie Polski

Stan natężenia opadów z poziomu radaru – opady na froncie okluzji na obszarze Mazowsza i Podlasia. Opady śniegu od województwa świętokrzyskiego po podkarpackie – stan na godzinę 16:40

Prognozy modeli na nadchodzące godziny

Aktualna prognoza modelu UMPL choć nie przewidywała opadów śniegu na południowym wschodzie kraju po godzinie 16:00, to jednak jest dosyć prawdopodobną w realizacji na godziny późno wieczorne i nocne. Wtedy to w pasie od południowego zachodu po południowy wschód Polski utworzyć ma się strefa opadów przelotnych i ciągłych o natężeniu na ogół słabym, miejscami umiarkowanym. Opady będą występować głównie w postaci śniegu, zaś na południowym zachodzie w pasie od Dolnego Śląska po Opolszczyznę w postaci opadów mieszanych (śnieg z deszczem, deszcz ze śniegiem) lub okresowo samego deszczu. Ponadto śnieg w związku z efektem morza miałby wystąpić także na Pomorzu środkowym, zaś opady frontu okluzji znalazły by się już wzdłuż regionów granicy wschodniej.

Rozwój strefy opadowej od południowego zachodu po południowy wschód – prognoza UMPL na godzinę 21:00 i 23:00

ICON-EU

Dla zachowania równowagi pod lupę warto brać także prognozy innych modeli. Na godzinę 21:00 UTC (pierwsza grafika) strefa opadów śniegu na ogół o natężeniu słabym rozciągać ma się w podobnym pasie jak przewiduje to prognoza UMPL-u. Mniejszy udział opadów mieszanych miałby jednak miejsce na południowym zachodzie w pasie od Dolnego Śląska po Opolszczyznę. Na godzinę 23:00 UTC (druga grafika) strefa opadów skoncentrowała by się głównie w południowo-wschodniej Polsce, przy czym opady wykazywałyby się słabym natężeniem, a lokalnie co najwyżej umiarkowanym i to w krótkim okresie. Opady śniegu na froncie okluzji odsunęły by się do północy poza wschodnią granicę kraju.

Swiss HD

Wieczorem oraz nocą rozproszone opady śniegu o natężeniu słabym, a tylko miejscami umiarkowanym występować będą wzdłuż granicy wschodniej, oraz w podobnym pasie jak przewidują dwie wizje prognoz modeli powyżej. Na 21:00 opady śniegu poza regionami północno wschodnimi powinny być notowane na południowym zachodzie (+ opady mieszane) i północy w regionach wybrzeża. Do północy strefa opadowa przemieścić się ma na południowy wschód – głównie pas od województwa lubelskiego przez podkarpackie po małopolskie.

Druga część nocy

Według prognoz UMPL, do piątkowego poranka przelotne opady śniegu możliwe będą głównie w południowo-wschodniej Polsce. Nieco intensywniejsze opady w postaci komórek konwekcyjnych (wpływ bałtyckiego efektu morza) możliwe będą głównie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Mniejszy udział opadów na północnym wschodzie kraju w drugiej części wskazuje jednak prognoza ICON. Wspólnym mianownikiem są jednak opady śniegu na południowym wschodzie o natężeniu słabym.

Opady śniegu w nadchodzących godzinach wieczornych i nocnych nie będą jednak wpływały na wyraźny wzrost pokrywy śnieżnej. W pasie od południowego zachodu po południowy wschód będzie to na ogół 1-2 cm śniegu (lokalnie więcej przy sprzyjających okolicznościach przechodzenia przez dłuższy czas opadów umiarkowanych)

Grafiki: wxcharts.com, mapy.meteo.pl, meteologix.com, awiacja.imgw.pl