Pogoda na wieczór i noc 10/11. Opady śniegu na południu i południowym wschodzie. Okresowo sypnie także wzdłuż wybrzeża

Opublikowano 10 lutego 2021 o godz. 17:59

Nad południową i południowo wschodnią część kraju dotarła strefa opadów związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia o nazwie Volker, a konkretniej jego fragmentem wysuniętej zatoki niżowej. Opady śniegu notowane są także na Pomorzu środkowym w związku z aktywniejszą konwekcją rozwijającą się nad wodami Bałtyku. Jednocześnie do kraju z północy spływa kolejna porcja mroźnego powietrza, która da o sobie znać w godzinach nocnych w postaci dwucyfrowych mrozów, choć nie spadających poniżej -20 stopni Celsjusza.

Obraz radarowy z godziny 16:50 – strefa słabych, miejscami umiarkowanych opadów śniegu na południu i południowym wschodzie kraju. Konwekcja z opadami śniegu na Pomorzu środkowym (awiacja.imgw.pl)

Wizje prognoz na kolejne godziny

Model numeryczny Swiss HD wskazuje na zaleganie strefy opadowej w kolejnych godzinach w regionach południowych i południowo wschodnich. Większa intensywność opadów ma pojawić się na obszarze południowej i wschodniej części Małopolski, oraz większości obszarów Podkarpacia i miejscami także na południu Lubelszczyzny. Opady początkowo notowane będą także od województwa opolskiego po śląskie, a także w świętokrzyskim, na południu mazowieckiego, kierując się dalej na Lubelszczyznę. Rozproszone komórki konwekcyjne z umiarkowanymi opadami śniegu występować będą także na północy w strefie wybrzeża. Padać ma zwłaszcza w województwie pomorskim.

Symulacja opadów śniegu i ich natężenia na godzinę 20:00, 22:00 i 00:00

W drugiej części nocy i wczesnym porankiem strefa opadów będzie ograniczać się głównie do obszaru Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny. Opady o natężeniu umiarkowanym wystąpią głównie na wschodzie Małopolski, większości Podkarpacia oraz południowo wschodniej części Lubelszczyzny. W regionach sąsiednich szansa na opady będzie niewielka lub będą to opady symboliczne. Śnieg o natężeniu słabym może padać ponadto na pogórzu i w regionach górskich oraz nadal nad województwami nadmorskimi – na Pomorzu środkowym już dosyć mocno w głąb lądu.

Symulacja opadów śniegu i ich natężenia na godzinę 02:00, 04:00 i 06:00

Szacunkowy wzrost pokrywy śnieżnej na bazie uśrednionych wyników modeli numerycznych – pokrywa liczona do godziny 06:00 rano w czwartek:

Mroźna noc i poranek

W trakcie nadchodzącej nocy duże spadki temperatury prognozowane są w północnej i północno-wschodniej części Polski. Model GFS (grafika pierwsza) wskazuje na temperatury -15/-18 stopni Celsjusza na noc szczególnie na obszarze województw: mazowieckie (północ), warmińsko-mazurskie i podlaskie. Model EMS (druga grafika) szacuje -14/-18 stopni Celsjusza w czwartkowy poranek na terenie województw: mazowieckie (północ), kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie (południe) i wielkopolskie (północ).

Porównanie temperatur powietrza nad Polską wg  modelu EMS na noc (pierwsza grafika – 00:00) i czwartkowy poranek wg modelu GFS (druga grafika – 06:00) 

Infografiki: meteologix.com, meteoprognoza.pl, awiacja.imgw.pl