Ośrodek niżowy Volker – do kraju zbliża się kolejna strefa opadów śniegu. Możliwy wzrost pokrywy o 10-15 cm

Opublikowano 9 lutego 2021 o godz. 19:26

Zimowy okres trwa w najlepsze. Utrzymująca się nad krajem mroźna masa powietrza przynosi zwłaszcza w godzinach późnonocnych duże spadki temperatur powietrza nawet poniżej -15 stopni Celsjusza. Całość dopełniają opady śniegu, które powracając w wielkim stylu zwłaszcza w poniedziałek, utrwaliły nas w przekonaniu, że zimowy charakter aktualnego miesiąca na pewno nie odpuści tak szybko. Potwierdzenie tego odczuć będzie można już w środę i czwartek, choć w mniejszej skali niż miało to miejsce w trakcie poniedziałku. Mowa tu o kolejnej strefie wielkoskalowych opadów  śniegu, które związane będą z ośrodkiem niskiego ciśnienia o nazwie Volker. Rys sytuacji został opisany w ostatnim artykule.

Opady śniegu pojawią się szczególnie na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie strefa będzie oddziaływała najdłużej. W niektórych regionach śnieg może padać nawet powyżej 24h w charakterze ciągłym, choć natężenie opadów będzie zmienne (od słabego przez umiarkowane po chwilowo silne). Niektóre z prognoz wskazują jednak na nieprzerwane opady od środy do nawet piątku. Ośrodek niżowy Volker będzie generalnie wędrował na południe od Polski, jednak jego zatoka z fragmentem rozbudowanej strefy opadowej dosyć wyraźnie obejmie pewne regiony naszego kraju.

Prognozowane położenie ośrodka niżowego Volker nad Europą w środę na godzinę 12:00 UTC z centrum nad północą częścią Morza Adriatyckiego

Wizje modeli numerycznych

Według modelu ICON-EU strefa opadowa niżu zacznie wkraczać na tereny Polski u schyłku dnia. Na godzinę 15:00 UTC opady śniegu pojawiły by się na obszarze Polski południowej, po czym wraz z upływem godzin wieczornych i nocnych przemieściłyby się w kierunku Polski południowo wschodniej, gdzie natężenie opadów było by wyraźnie większe. Najsilniejsze opady wystąpić mogą na obszarze południowej części Podkarpacia. Umiarkowane opady odnotowane były by nad Małopolską i południową częścią Lubelszczyzny. W obszarach okalających natężenie opadów były by na ogół słabe. Intensyfikacja opadów rozpoczęła by się dopiero późnym wieczorem/początkiem nocy. W ciągu środy przelotne opady śniegu możliwe są na północnym wschodzie i wzdłuż wybrzeża.

Symulacja opadów śniegu i natężenie w środę kolejno na godziny (15:00, 18:00, 21:00 i 00:00 UTC)

W nocy z środy na czwartek strefa opadów będzie cechować się natężeniem umiarkowanym i miejscami silnym, skupiając się w szczególności na obszarze południowej Małopolski, całości Podkarpacia oraz głównie południowej i wschodniej części Lubelszczyzny.

Symulacja opadów śniegu i natężenie w czwartek kolejno na godziny (00:00, 03:00, 06:00 UTC)

Natomiast w trakcie czwartkowego dnia opady będą słabły, ale mogą utrzymywać się przez cały dzień i wieczór, cechując się natężeniem na ogół słabym, okresowo przechodzącym w umiarkowane. Strefa opadów ciągnąć ma się głównie od Lubelszczyzny po Podkarpacie i południe Małopolski. Na północy wzdłuż wybrzeża rozwijać będzie się aktywna konwekcja z umiarkowanymi i punktowo silniejszymi opadami śniegu.

Symulacja opadów śniegu i natężenie w czwartek kolejno na godziny (09:00, 12:00, 15:00, 18:00, 21:00 UTC)

Model UMPL

Wizja modelu UMPL jest dosyć zbieżna z prognozami ICON. Strefa z upływem godzin będzie wzmacniała się nad regionami południowo wschodnimi i stacjonowała  tam przez kolejne godziny, odsuwając się w większości znad Polski południowej.

Prognozowane opady śniegu wg modelu UMPL kolejno na środę 17:00 i 00:00 oraz w czwartek na 06:00

W czwartek strefa opadowa rozciągać będzie się zgodnie z oczekiwaniami od Lubelszczyzny po Podkarpacie i południe Małopolski, a w mniejszym stopniu w regionach ościennych. Opady tak jak w przypadku prognozy ICON, mogą występować do samego wieczora

Prognozowane opady śniegu wg modelu UMPL w czwartek na godzinę 12:00 i 18:00

Model UMPL sygnalizuje, że strefa opadów może utrzymywać się w południowo wschodniej Polsce wyjątkowo długo. Na godzinę 12:00 w piątek nadal wskazuje na możliwość słabych, ale ciągłych opadów śniegu od Lubelszczyzny po Podkarpacie

Piątek, 12:00

Wstępne szacunki na podstawie uśrednionych danych modeli numerycznych wskazują na możliwy przyrost do końca czwartku na poziomie 10-15 cm na południowym wschodzie i południu. Dopuszcza się jednak przypadki dochodzenia do 20 cm szczególnie w południowych częściach Podkarpacia. W regionach sąsiadujących opady powinny wygenerować mniejszą pokrywę, przy czym w górnym zakresie (tj. 5-10 cm) należy oczekiwać między innymi w pozostałej części południa Śląska, w pozostałej części Małopolski i w pozostałych regionach Lubelszczyzny. Im bardziej oddalone regiony, tym wzrost pokrywy będzie coraz mniej widoczny.

Infografiki: mapy.meteo.pl, wxcharts.com, dwd.de,