Pogoda na weekend: Strumień chłodu nad Polską. Możliwe kolejne opady i burze

Opublikowano 8 kwietnia 2022 o godz. 20:21

Pogoda w trakcie weekendu minie pod znakiem nasilonej adwekcji chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. Będzie ono cechować się jednak dużą zawartością wilgoci w dolnej troposferze, co przy spodziewanym nasłonecznieniu sprzyjać będzie powstawaniu chmur generujących opady i burze.

Sytuacja synoptyczna

W weekend pogoda w kraju sterowania będzie głównie przez głęboki układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który z biegiem czasu stopniowo będzie ustępował na rzecz rozbudowującego się pola wyżowego. Początkowo jednak w sobotę bezpośredni wpływ płytszy niż wędrujący przez południe Polski. Do kraju szerokim korytarzem płynąć będzie powietrze polarnomorskie z sektora północno-zachodniego i zachodniego.

Prognozowana sytuacja baryczna w sobotę i niedzielę – godz. 12

Pogoda: Prognozowana sytuacja baryczna w sobotę i niedzielę - godz. 12
Pogoda: Pogoda: Prognozowana sytuacja baryczna w sobotę i niedzielę - godz. 12

Strumień chłodnego powietrza nad Europą w niedzielne przedpołudnie

Pogoda: Strumień chłodnego powietrza nad Europą w niedzielne przedpołudnie

Pogoda na sobotę: początkowo ciągłe opady deszczu i deszczu ze śniegiem, zaś popołudniu rozwój kolejnych burz

W sobotę przez południową połowę Polski wędrować będzie płytszy niż baryczny w obrębie, którego spodziewane są opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w mniejszym stopniu śniegu.

Według danych modelu UMPL poranek przyniesie opady deszczu i deszczu ze śniegiem początkowo w południowo-zachodniej i centralnej częśći kraju. Miejscami opady będą występować już także na wschodzie. W pozostałych regionach jeszcze względnie spokojnie, aczkolwiek z dużym zachmurzeniem.

Prognoza opadów na godzinę 06:00 (model UMPL)

Prognoza opadów na godzinę 06:00 (model UMPL)

W kolejnych godzinach strefa opadów przesunie się bardziej na południe, rozciągając się jednocześnie ku regionom wschodnim i częściowo południowo-wschodnim. Nad obszar Podkarpacia zacznie docierać przejściowo cieplejsze powietrze o zwiększonym poziomie niestabilności.

Opady na godzinę 09:00

Pogoda: Opady na godzinę 09:00

Około południa na Podkarpaciu i południu/południowym wschodzie Lubelszczyzny mogą rozwinąć się pasma z silnymi opadami deszczu pochodzenia burzowego. Sprzyjać będzie temu wspomniana wyżej chwiejna masa powietrza. Model WRF potwierdza to sugerując podwyższony wskaźnik CAPE na poziomie 100-250 J/kg, ale miejscami także w zakresie 250-500 J/kg. Podwyższony indeks CAPE wskazuje o występowaniu większej energi w troposferze, pozwalając na tworzenie się silnych ruchów wznoszących. W konsekwencji możliwe jest pojawienie się kilku komórek burzowych lub nawet przypadku burzy wielokomórkowej.

Prognoza opadów na godzinę 12:00 – silne opady konwekcyjne od Podkarpacia po Lubelszczyznę

Pogoda: Prognoza opadów na godzinę 12:00 - silne opady konwekcyjne od Podkarpacia po Lubelszczyznę

Podwyższony wskaźnik CAPE na południowym wschodzie Polski – szansa na rozwój burz (stan na godzinę 09)

Podwyższony wskaźnik CAPE na południowym wschodzie Polski - szansa na rozwój burz (stan na godzinę 09)

W drugiej części dnia opady na południowym wschodzie i południu będą zanikać. Jednocześnie na zachodzie i północnym zachodzie w środowisku wkraczającej, niestabilnej masy powietrza, będą rozwijać się komórki konwekcyjne. Ich intensywność rozwoju szczególnie może być widoczna po godzinie 15:00, choć nie wyklucza się, że proces ten zacznie się szybciej. Komórki będą generowały silne porywy wiatru do 75 km/h, intensywne opady deszczu, a także krupy. Zdecydowanie spora część z komórek będzie przybierała postać burz.

Wieczorem linia komórek będzie rozszerzać się w stronę centrum, południowego zachodu i północnego-wschodu.

Po północy opady szybko zanikną w całym kraju.

Prognoza opadów na godziny: 15:00, 18:00, 21:00

Prognoza opadów na godziny: 15:00, 18:00, 21:00
Prognoza opadów na godziny: 15:00, 18:00, 21:00
Prognoza opadów na godziny: 15:00, 18:00, 21:00

Temperatury (15:00)

Pogoda: Temperatury nad Polską w sobotę

Niedziela z kolejną porcją opadów i możliwych burz

W przeciwieństwie do soboty, opady w trakcie niedzieli będą miały typowo przelotny charakter. Początkowo poranek może mijać nad większością regionów bez opadów. W miarę ogrzewania się wilgotnego powietrza, stopniowo powstawać będą chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy – głównie na zachodzie i południowym zachodzie.

Prognoza opadów i zachmurzenia: 06:00, 09:00, 12:00

Prognoza opadów i zachmurzenia: 06:00, 09:00, 12:00
Prognoza opadów i zachmurzenia: 06:00, 09:00, 12:00
Prognoza opadów i zachmurzenia: 06:00, 09:00, 12:00

Popołudniu liczebność komórek konwekcyjnych może znacząco wzrosnąć. Tyczyć będzie się to początkowo całej zachodniej połowy kraju, ale także regionów centralnych i częściowo północnych. Niektóre z komórek z pewnością będą zdolne do przekształcenia się w krótko-żyjące burze. Spodziewane są opady różnego typu, łącznie z chwilowym śniegiem włącznie.

Późnym popołudniem komórki przemieszczą się także na północny wschód, wschód i południe. Na zachodzie strefy opadów mogą być z czasem nieco większe

Prognoza opadów: 15:00, 18:00, 21:00

Prognoza opadów: 15:00, 18:00, 21:00
Prognoza opadów: 15:00, 18:00, 21:00
Prognoza opadów: 15:00, 18:00, 21:00

Temperatury (15:00)

Pogoda: temperatury w niedzielę

Grafiki: meteologix.com, wxcharts.com, vojvodinameteo.rs, mapy.meteo.pl

Pogoda na zywo